EMDR nedir? EMDR terapisi nasıl uygulanır, ziyanları var mıdır?

çavuş

Aktif Üye
EMDR NEDİR?

EMDR, “Eye Movement Desensitization and Reprocessing” sözlerinin baş harfi ile isimlendirilen bir terapi usulüdür ve Türkçe’ye “Göz Hareketleri ile Duyarsızlaştırma ve bir daha işleme” olarak çevrilmiştir.

EMDR terapisi yaşadığımız ve tesirinden kurtulamadığımız rahatsız edici olay, anı ve huzursuzlukları manalandırarak tesirinden çıkmamızı ve rahatlamamızı sağlayan bir yoldur.

EMDR bir psikoterapi çeşididir, bu terapi boyunca zihnimizde yer alan anılarımıza ilişkin ayrıntıları bir daha işleriz. Danışanlardaki rahatsızlığın niçininin, olumsuz ve berbat olarak depolanmış hafıza ve anılar olduğunu belirten ve tedavide adaptif (uyumsal) bilgi sürece modelinin rehberliğinde bu makus anıları değiştiren bir psikoterapidir.

Yanlış inanışlar ve uyumsuz davranışlar bu depolanmış eski yaşantılarımızın anılarından kaynaklanır. Biz bu amaç anılara ulaşırız ve bunları terapi ile işleyerek değiştiririz. daha sonrasında daha uyumlu bir tahlili güçlendirmek için öbür ömür deneyimlerimizin anıları ile birleştiririz.

EMDR TERAPİSİ NASIL UYGULANIR?

EMDR bir hipnoz usulü değildir ve danışan terapi boyunca uyanık ve şuurludur. Danışanlar ile evvelki yaşantılar ile ilgili anılar belirlenir.

daha sonrasında amaç anılara ulaşılırken danışana iki istikametli uyaranlar verilir. Bu uyaranlar, göz hareketleri, iki kulaktan sesli uyaran verme yahut iki istikametli dokunsal uyaranlar verme formunda olabilir.

Bu iki taraflı uyaranlar, bu terapinin temel usulüdür ve kararı tesirler. Bu uyaranlar ile beynin iki yarım küresi içinde geçiş sağlanır. Bu niçinle olumsuz yaşantıların hafıza alanlarına fazlaca daha süratli erişilebilir.

bu biçimdelikle kaygılı, korkulu olarak depolanmış belleğimiz yerine; inançta ve kuvvetli olduğumuz, kendimizi koruyabileceğimiz, kendimize güvenebildiğimiz üzere yeni bilgiler oluşturulur.

EMDR terapisinin en yeterli kararı verebilmesi için, terapistin kâfi bir eğitim almış ve düzgün bir klinisyen olması fazlaca kıymetlidir.

EMDR TEDAVİSİ KAÇ SEANSTA TAMAMLANIR?

Öncelikle EMDR terapisi yapanın, terapist-danışan münasebetini hayli yeterli sağlamış olması gereklidir. EMDR terapisinin ne kadar süreceğini hastanın ruhsal durumu, eşlik eden öteki psikiyatrik hastalığın varlığı, yaşadığı travmanın karmaşıklığı ve hastanın psikososyal dayanak sistemleri belirler.

Bu terapide problemler kimi vakit bir seansta çözülebilmesine karşın önerilen 3 seansta his ve niyetlerin işlenmesidir. kimi vakit karmaşık travmalarda 8-10 seans boyunca devam edebilir.

EMDR TERAPİSİNİN ZİYANLARI VE YAN TESİRLERİ VAR MIDIR?

Bilimsel araştırmalar ile desteklenmiş kısa müddette sonuç veren bir terapi prosedürü olarak bilinmektedir. EMDR terapi metodu sorunu kaynağından çözmektedir. Bu niçinle kalıcı tesir sağlamaktadır.

Danışanın sıkıntısının çözülmesinin yanı sıra gelecek ile de irtibatlı bir terapi yolu olduğu için kişinin ömür kalitesini artırmaktadır. Rastgele bir yan tesiri olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıntılı bahsedecek olursak bu terapi usulü uygulanırken danışanın şuuru yerindedir.

Terapide ağır olarak rahatsız olunan anıya odaklanılmasından dolayı kısa müddetli ve süreksiz bir baş ağrısı yaşanabilir.

Terapi bitse de beyin bu anı ile çalışmaya belli bir süre daha devam etmektedir. Bu durumdan dolayı üzerinde çalışılmış olan anı canlı bir biçimde kişinin hayallerinde görülebilir.