En büyük kripto para operasyonu: Türk lakabını, Reyhan ismini kullanan epey kişilikli rapçi yakalandı

babaadam

Aktif Üye
En büyük kripto para operasyonu: Türk lakabını, Reyhan ismini kullanan epey kişilikli rapçi yakalandı
ABD Adalet Bakanlığı’nın açıklamasına bakılırsa Bitfinex’den hacklenen 4.5 milyar dolar pahasında bitcoinle kara para aklama faaliyetleri yürüten iki kişiyi yakalayan FBI casusları, 3.6 milyar dolardan fazla bedel taşıyan çalıntı bitcoin ele geçirdi. Bunun Adalet Bakanlığı’nın bugüne kadar ele geçirdiği en büyük mali varlık olduğuna dikkat çekildi.

Yakalananların New York’ta yaşayan ve bilhassa blok zincir teknolojisiyle ilgilenen girişimci-yatırımcı Ilya Lichtenstein (34) ile eşi Heather Morgan (31) olduğu belirtildi. Kripto para cüzdanlarının korunması konusunda danışmanlık da veren çift, siber akına karışmakla değil de kara para aklamak ve ABD’yi dolandırmak için komplo kurmakla suçlandı. Birinci etapta Manhattan’da çıkarıldıkları mahkemede kefaletle özgür bırakılarak konut hapsine konuldu.

Bitfinex’in hacklenmesi ve 2 binden çok yetkisiz süreç yapılmasıyla çalınan 119 bin 754 bitcoinin Lichtenstein’ın denetimindeki dijital bir cüzdana gönderildiği açıklandı. Son 5 yılda, çalınan bitcoinlerin yaklaşık 25 bini karmaşık bir kara para aklama süreci aracılığıyla Lichtenstein’ın cüzdanından transfer edilirken, bir kısmı, Lichtenstein ile Morgan tarafınca denetim edilen finansal hesaplara yatırıldı. Kalan 94 binden çok çalıntı bitcoin, hack sırasında direkt aktarılan ve depo olarak kullanılan cüzdanda kaldı. Mahkemenin Lichtenstein ve Morgan tarafınca denetim edilen çevrimiçi hesaplar için arama yetkisi verdiği federal casuslar da buradaki 94 binden çok bitcoine yasalar çerçevesinde el koydu.

Bu dümeni çeviren ikiliden Heather Morgan ise daha fazla ‘paraya para demeyen baş belası bir kişilikle ağzı bozuk, müstehcen rap müzikleri söyleyen Razzlekhankişiliğiyle tanınıyor.

Başta Instagram ve TikTok olmak üzere toplumsal medya platformlarında, rap görüntüleri, kendi kendine yap teknikleri ve öbür hayat biçimi mevzularını içeren geniş kapsamlı katalog yayımlayan genç bayan, kendini ‘Türk Martha Stewart’ yahut ‘Kore’nin Waffle Kraliçesi’ üzere lakaplarla tanımlıyor. ABD’deki en ünlü iş bayanlarından biri olan Martha Stewart, pay senetleriyle ilgili dolandırıcılıktan 5 ay mahpus yatmıştı. Twitter hesabının profilinde de kimliğini Heather R Morgan (rzk.eth) ve @HeatherReyhan olarak veren genç bayanın Twitter’da Türkiye’ye mahsus içerik paylaşımları var. Lakin Türkiye ile mümkün ilişkisine dair rastgele bir açıklama yok.

Razzlekhan.com. web sitesinde kendisinden Razzlekhan’ın yanısıra ‘Versace Bedevi’, ‘Cengiz Han’dan daha fazla pizzacı olan şehvetli rapçi’ üzere tabirlerle kelam eden Heather Morgan, kendi sanatını şöyleki tanıtıyor: “Genelde halüsinojenik uyuşturucuyla çıkılan saykedelik bir seyahat ile keyifli bir kabus ortası bir şeye benziyor. Muhakkak kalbi zayıf olanlar yahut kolaylıkla kırılanlar için değil. Razz, insanların rahat ettiği şeylerin hudutlarını zorlamayı seviyor. Usulü çoklukla ‘seksi kaygı komedisi’ olarak tanımlanıyor.”

Bir rap görüntüsünde güneş gözlüğü ve leopar desenli eşarpla altın rengi ceket giymiş biçimde Wall Street’te dans ederken kendisini ‘Wall Street’in timsahı’ diye niteleyen Heather Morgan, namı öbür Razzlekhan’ın ağzından “Ben gerçek bir risk alan/selde seyahat eden bir korsanım/Ben baş belası bir para yapıcıyım” kelamları dökülüyor. “Gerçekten ileri gittim, fakat nereye gittiğimi bilmiyorum/Kurallara körü körüne uymak aptallar içindir” diyor.

Eşi Ilya Lichtenstein’ın ise ‘Hollandalı’ lakabıyla anılmakla birlikte ikili ABD-Rusya vatandaşlığı var.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.