Erkek doğum denetim ilacında kritik dönemeç: İki ay ortasında başlayabilir

çavuş

Aktif Üye
adamların kullanabileceği doğum denetim hapı ile ilgili dikkat alımlı bir açıklama ABD’den geldi. İlacın hayvanlar üstündeki testlerinde yüzde 99’a varan muvaffakiyet elde edildiği belirtilirken, denemelerde ikinci faza geçilebileceği açıklandı.

Bilim insanları adamların kullanabileceği doğum denetim hapı ile ilgili çalışmaları ağırlaştırırken ABD’den dikkat cazibeli bir açıklama geldi.

ABD’nin önde gelen kurumlarından Minnesota Üniversitesi’nde bakılırsavli bilim insanları, adamların kullanabileceği doğum denetim tekniğinin hayvanlar üzerinde olumlu sonuçlar verdiğini deklare etti. Bilim insanları hormonal bir hap olmayan ve YCT529 olarak bilinen ilacın test farelerinde gebeliği yüzde 99 oranında engellediğini deklare etti.

Bilim insanları laboratuvar fareleri üzerinde olumlu sonuç elde edildiğini deklare etti.

Bu oranın bayanların kullandığı doğum denetim haplarıyla tıpkı düzeyde olduğunu belirten uzmanlar, “İnsanlar üzerinde bu hapı denemeye iki ay ortasında başlayabiliriz. Klinik testler Temmuz ayında başlayabilir” açıklamasını yaptı.

Bilim insanları, ilacın denendiği laboratuvar farelerinin üreme yeteneğini birkaç hafta daha sonra yeniden kazandığını deklare etti. Bilim insanları, “İlaç vermeyi durdurduktan dört ile 6 hafta daha sonra fare tekrar üremeyi başardı” tabirini kullandı. Uzmanlar, test neticelerinda rastgele bir yan tesir görülmediğini belirtirken, kilo alma üzere bir sorunun tespit edilmediğini aktardı.

Araştırmayı yürüten Dr. Gunda Georg, “Bu araştırmalar istediğimiz etkiyi gösterdi ve beraberinde deneklerin sağlıklı kaldığını da kanıtladı. olağan olarak bu sonuçları tahlil ederken dikkatli olmak gerek çünkü bunlar fare ve beşerler değil ve farklı sonuçlar çıkabilir lakin ben bu ilacın etkisinin fazlaca ancak epeyce umut vadettiğini söyleyebilirim” dedi.