Eski dünya Horezu çömlekleri modern zevklere dayanabilir mi?

çavuş

Aktif Üye
Sorin Giubega’nın büyükbabası bir çömlekçiydi. Babasıyla da aynıydı. Bay Giubega, 8 yaşında çömlekçi çarkında da oynamaya başladığını söyledi.

Şu anda 63 yaşında olan Bay Giubega ve 48 yaşındaki eşi Marieta Giubega, Romanya’nın Capatanii Dağları’nın eteğindeki bir kasaba olan ve arabayla yaklaşık üç saat uzaklıktaki Horezu’da çömlekçilik yapıyor. Bükreş’ten.

Horezu, 300 yılı aşkın süredir uygulanan yöntemlerle geleneksel tarzda çanak çömlek yapan yaklaşık 50 zanaatkârdan oluşan bir topluluğa ev sahipliği yapmaktadır. 2012 yılında Horezu çömlekçiliği, UNESCO, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü tarafından İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası olarak kabul edildi.


Giubegas da dahil olmak üzere Horezu’daki çömlekçilerin çoğu Olari caddesinde (Romence’de “olari” çömlekçi anlamına gelir) yaşıyor ve orada evlerinde çalışıyorlar. Zanaatkarlar, bazılarının horoz ve domuz besledikleri bahçeleri olan evlerinin önüne seramik tabaklar asarak zanaatlarının reklamını yaparlar.


Mayıs ayı başlarında bir Pazartesi öğleden sonra Bay Giubega, kil kabuklu bir önlük giyerek, büyükbabasının 1920’lerde yaptığı seramik bal kavanozları ve reçel kavanozlarından oluşan bir raf sundu.

“Bu benim hayat hikayem!” Romanya Kültür Bakanlığı tarafından 2021 yılında yaşayan bir insan hazinesi olarak adlandırılan Bay Giubega, dedi.

Geleneksel Teknikler


Horezu’daki zanaatkarlar tüm yıl boyunca çalışıyor ve çanak çömlek, farklı işlere sahip iki çömlekçi tarafından yapılıyor. Genellikle erkek olan maketçiler kili parçalara ayırır. Genellikle kadın olan dekoratörler, parçaları spiraller, dalgalar, örümcek ağları, horozlar, yılanlar, balıklar ve elmalarla süslenmiş “Hayat Ağacı” olarak bilinen bir ağaç deseni gibi atalardan kalma motiflerle boyarlar.


Horezu’da dekorasyon konusunda uzman bir çömlekçi olan 44 yaşındaki Aida Frigura, “Hepimiz aynı şeyi yapıyoruz ama hepimizin kendi tarzı var,” dedi. “El yazısı gibi.”

Giubegas gibi birçok model yapımcısı ve dekoratör evli çiftlerdir. 49 yaşındaki Constantin Biscu ve 42 yaşındaki eşi Mihaela Biscu, Olari Caddesi’ndeki evlerinde çanak çömlek yapıyorlar.

Bay Biscu, kendisinin ve diğerlerinin kullandığı, genellikle Horezu’daki bir yamaçtan çıkarılan topraktan yapılan nemli gri kil hakkında “Zor, kirli,” dedi. Pek çok çömlekçi ailenin nesillerdir tepede arazileri var.


Dekoratörler ayrıca tekerlekler üzerinde ve dolmakaleme benzeyen bir alet gibi özel aletlerle çalışırlar. Bir öküz boynuzu ve kaz veya ördek tüylerinden yapılmış tüy kalemlerinden oluşan, belirli desenleri çizmek ve yeşil, mavi, fildişi, kırmızı ve kahverengi gibi tipik olarak sessiz tonlar olan renkleri uygulamak için kullanılır. Çömlekçiler bölgede bulunan bakır ve kobalt tozları ve mineralleri kullanarak kendi renklerini yaparlar.

Örümcek ağı gibi karmaşık desenler oluşturmak için dekoratörler iki araç daha kullanır: kedi bıyığı veya yaban domuzu kılından yapılmış kılları olan bir fırça ve bir ucunda metal iğne olan bir ince dal.

Parçalar süslenip tamamen kuruduktan sonra bir fırına yüklenir ve saatlerce pişirilir. Daha sonra sırlanır ve tekrar pişirilir.

Trendeki gemiler


Bu ay Horezu’daki birçok çömlekçi Romanya’daki iki halk sanatı fuarında ürünlerini sergileyecek ve satacak.

İlki, Cocoșul de Hurez veya Horezu’nun Horozu, adını şehir sakinlerinin evin sembolü olarak gördüğü kuştan alan yerel bir seramik fuarıdır. İkincisi, Cucuteni 5000, Horezu’dan arabayla yaklaşık sekiz saat uzaklıktaki Iasi’de düzenlenen ulusal bir seramik fuarıdır. Adını MÖ 5000 yıllarında yaşamış olan Cucuteni halkından almıştır. şimdiki Romanya’da süslü çanak çömlek yapmaya başladı.


Son yıllarda seramiğe olan ilgi arttıkça, Horezu çömlek ürünleri de Los Angeles’taki Lost & Found; FindersKeepers, Kopenhag’da; Uluslararası Gardırop, Berlin’de; Cabana, Milano’da; ve Londra’daki Casa De Folklore.

Casa De Folklore’un Romanya doğumlu sahibi Alice Munteanu bir video görüşmesinde, “Talep şu anda gerçekten çok yüksek.” dedi. Kısa bir süre önce Horezu’da yapılan çanak çömlekleri Paris’te bir restoran olan Clover’ın sahiplerine sattı. Bayan Munteanu, dekorasyon endüstrisinin şu anda el işi için bir tutkuya sahip olduğunu ve “belirsiz” olsaydı daha iyi olacağını ekledi – tırnak işaretleri kullandı.


FindersKeepers’ın sahibi Herle Jarlgaard, seramiklerle ilk kez 2021’de İtalya’daki bir bit pazarında karşılaştı ve burada kenarlarında tuhaf bir şekilde mermer halkalar ve noktalarla boyanmış bir tabak buldu. Alt tarafında “Horezu” kelimesi vardı.


35 yaşındaki Bayan Jarlgaard, tabelayı gördükten sonra “Vay canına!” diye düşündüğünü hatırladı.

Bayan Jarlgaard, Horezu’daki çömlekçilerle temasa geçmeye çalıştığında başlangıçta bunu zor buldu. Bükreş’te polis memuru olan Bayan Stefanescu’nun oğlu, annesinin çalışmalarını tanıtmak için kurduğu Instagram hesabı aracılığıyla, sonunda bir dekoratör olan Maria Stefanescu ile iletişime geçti.

FindersKeepers, o zamandan beri akraba olmadığı bir modelciyle çalışan bir dekoratör olan Bayan Stefanescu’dan toptan seramik satın almaya başladı. Bayan Jarlgaard, bir seferde yüzlerce parça satın alan perakendecinin şimdiye kadar siparişleri için kendisine yaklaşık 50.000 dolar ödediğini söyledi.


FindersKeepers’da daha küçük çanak çömlek parçaları 25 dolar civarında ve daha büyük parçalar 75 dolar civarında. Seramikler kamyonla Kopenhag’a gönderiliyor. Bayan Stefanescu, “Siparişler sevk edildiğinde çok endişeleniyorum” dedi. “Uyumam!”

Günde 50 parçaya kadar dekor yapabileceğini söyleyen Bayan Stefanescu, tek tek seramik üretmenin genel giderini tahmin edemedi. En büyük giderlerinden bazılarının iki fırınının elektriği ve birlikte çalıştığı maketçiye ödediği saat ücreti olduğunu söyledi. Diğer çömlekçiler gibi Bayan Stefanescu da sebze yetiştirerek ve tüketim için hayvan yetiştirerek ev masraflarını karşılıyor.

Modern endişeler


Bükreş’teki Rumen Köylüleri Müzesi müdürü Virgil Nitulescu, Horezu çömlekçiliğinin UNESCO tarafından somut olmayan kültürel miras olarak ilan edilmesinin Romanya için gurur verici bir an olduğunu söyledi. Bükreş’teki Etnografya ve Folklor Enstitüsü’nde antropolog olan Corina Mihaescu, UNESCO’nun tanınmasının daha fazla gencin zanaatı öğrenmesine yol açtığını söyledi.


Ödülü korumak için, her altı yılda bir UNESCO’ya son teknoloji bir rapor sunulmalıdır. Rapor, diğer şeylerin yanı sıra, Horezu çanak çömlek geleneğini canlı tutmak için hangi önlemlerin alındığını ve çömlekçilerin hangi araç ve teknikleri kullandığını açıklıyor.


doktor Mihaescu, Romanya Kültür Bakanlığı tarafından geçen yıl sunulan en son ilerleme raporunu hazırladı. UNESCO ayrımının – ve çanak çömlek geleneğinin bütünlüğünün – modern etkiler karşısında nasıl korunabileceğine dair her zaman endişeler olduğunu söyledi.

Gıda ile temas edebilecek çanak çömlek sırlarında kurşun ve kadmiyum gibi ağır metallerin kullanımını sınırlayan Avrupa düzenlemelerine uymak için, birçok çömlekçi artık odun fırınları yerine elektrikli fırınlar kullanıyor. Elektrikli fırınlar, gıda açısından güvenli sırları ateşlemek için gereken daha yüksek sıcaklıklara (yaklaşık 1.900 Fahrenheit derece) daha güvenilir bir şekilde ulaşabilir.

Horezu’daki diğer çömlekçiler kendi killerini yapmak yerine hazır kil kullanmaya başladılar. Ve bazı dekoratörler çömlekleri alışılmadık motifler ve renklerle boyamaya başladılar; Örneğin Bayan Stefanescu, sarı ve pembenin yanı sıra parlak kırmızı kullandı. Yeni tasarımlardan bazıları, Romanya dışındaki tedarikçiler tarafından talep ediliyor ve bunların çoğu, daha cesur ve tek renkli renk paletleri lehine geleneksel hayvan motiflerinden kaçınma eğiliminde.

Bayan Stefanescu, “‘Müşterimiz, efendimiz’ diyoruz ama son söz benim,” dedi. Alışılmadık renkleri parçalarına dahil etmesi üzerine, “Yeni şeyler denemeyi seviyorum” diye ekledi.


57 yaşındaki eşi Georgeta Popa ile Horezu’da çanak çömlek yapan 62 yaşındaki Constantin Popa, müşterilerin isteklerini mümkün olduğunca karşılamaya çalıştıklarını söyledi. Ancak ona göre parçaları doygun renklere boyamanın “Horezu ile hiçbir ilgisi yok”.

UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Miras programı direktörü Tim Curtis, bir e-postada, kurumun atamayı vermeye başlamasından bu yana geçen 20 yıl içinde atamanın yalnızca iki kez geri çekildiğini ve süreçlerin modernizasyonuyla ilgili ne zaman ne de faktörlerin dikkate alınmadığını söyledi. hesap tasarımı. Atamanın, toplulukların uygulamalarda yapabileceği değişiklikleri yansıttığını da sözlerine ekledi.

Olari Caddesi’ndeki yeni bir kurum olan Olari Kültür Merkezi’nin Eylül ayında açılması planlanıyor. Horezu çanak çömleklerini sergileyecek, konferanslar düzenleyecek ve çömlekçilerin gösterilerine ev sahipliği yapacak.

Kültür merkezi, Horezu şehri ve Romanya hükümeti tarafından finanse edildi. Horezu Belediye Başkanı Nicolae Sardarescu’nun sözcüsü Daniela Ogrezeanu, bunu bir e-postada turistleri birçoğunun yaşadığı ve çalıştığı sokağa zorlayarak çömlekçiliğe ve yapımcılarına daha fazla dikkat çekmenin bir yolu olarak tanımladı.

Ancak bazı Horezu sakinleri, ziyaretçilerin merkeze gelemeyeceğinden endişe ediyor. Olari Caddesi, kasaba girişinden arabayla yaklaşık 10 dakika uzaklıktadır ve hediyelik eşya dükkanlarıyla doludur. Horezu’da bir çömlekçi ve dükkan sahibi olan 52 yaşındaki Laurentiu Pietraru, “Birçok kişi Bulgaristan’dan seramik satıyor ve turistler bunu yerel seramiklerle karıştırıyor” diyor ve kasabada yapılan seramikleri yaklaşık 2 ila 54 dolara satıyor.


Beşinci nesil çömlekçi olan 47 yaşındaki karısı Nicoleta Pietraru’nun eşi Bay Pietraru, “Bu yüzden her şeyi etiketliyorum” dedi.