Evlilik öncesi diyet yeme bozukluğuna nasıl yol açtı?

babaadam

Aktif Üye
Aralık 2018’de nişanlandığım gün yorumlar başladı: “Çok güzel bir gelin olacaksın.” “Seni elbisenle görmek için sabırsızlanıyorum.” “Her şey mükemmel olacak.”

Nişanlım ve ben ilk olarak 25 Nisan 2020 olan düğün tarihimizi ayırtmadan veya Pinterest’e bir renk şeması kaydetmeden önce bile, arkadaşlarımın ve ailemin düğün günümden zaten sahip olduğunu düşündüğüm yüksek beklentileri karşılamak için artan bir baskı hissettim. vardı . Bu beklentileri karşılamaya kararlıydım.

Ama ben nişanlandıktan kısa bir süre sonra başlayan masum, evliliğe yönelik diyet, sonunda tam teşekküllü bir yeme bozukluğuna dönüştü. Ne kadar çabuk hastalandığım ve bu hastalığın ne kadar derin olduğu konusunda şok oldum.

Ancak, Kayıtlı Diyetisyen ve Yeme Bozukluğu Tuzağı’nın yazarı Robyn L. Goldberg’i yolculuğumda şaşırtan hiçbir şey yoktu.

Son 25 yıldır yeme bozukluğu olan danışanlarıyla özel muayenehanelerde çalışmış olan Goldberg, “Araştırmalar, yemek yiyen her üç kişiden birinin yeme bozukluğu geliştireceğini gösteriyor – bu çok, çok yaygın” dedi. gelinler Bazıları hastaneye kaldırıldı, dedi. “O kadar tükenmişsin ki, kendini bu karanlık delikten çıkarmak imkansız görünüyor.”

Düğün planlamasının ilk günlerinde, yaşam tarzımdaki değişiklikler çok inceydi. Eliptik bir makine aldım, kalori alımımı takip ettim ve daha sağlıklı beslenme seçenekleri buldum. Ancak pandemi beni vurup spor ekipmanlarım, ölçü bardaklarım ve evde fazladan zaman geçirmeme neden olurken, yeni kilo verme yöntemlerini deneme ve ilerlememe takıntı yapma fırsatları arttı. Bu da bizi düğün tarihimizi ertelemeye zorladı.

Sadece birkaç ay içinde kalori alımımı ciddi şekilde kısıtladım, günde birkaç kez tartıldım ve katı, kendi kendime ilan ettiğim egzersiz rejimlerine bağlı kaldım. Buna koşu bandında 45 dakika koşmak ve günde 120 dakika (hafta sonları 180 dakika) yürümek dahildir.

Nişanlanmadan önce aralıklı oruç tutmayı hiç duymamıştım ama bunda ustalaşmak uzun sürmedi.

Davranıştaki bu değişiklikler o kadar yavaş gerçekleşti ki, neredeyse iki yıl sonra bir şeylerin ters gittiğini fark ettim. Başlangıçta sadece 25 kilo vermek istememe rağmen, o zamana kadar 50 kilo vermiştim.

Duygularım diyet gündemimle yakından iç içe geçti. Sabah tartılmam bir önceki günden 0,2 pound daha fazlaysa, bütün günüm mahvoldu. Tartı 0,2 pound daha az dediğinde, günü beş poundun ertesi gün geri gelmemesini sağlayacak bir yemek planı seçerek geçirdim. Ertesi sabah tartıyı etkilememek için akşam geç saatlerde veya gece kendime su vermeme kadar ileri gittim.

Kişiliğim de değişti. Nişanlımla ilk kez tartışmaya başladım. Kendi başıma yemek yiyemezsem paniğe kapılırdım. Arkadaşlarım dondurma ya da pankek yemek için buluşmak isteyip istemediğimi sorduğunda ağladım. Acıktığımda, endişelenmemek için yatağa gittim.

İşin kötüsü, tüm bu davranışlarımı saklamaya ve hayatımdaki insanların müdahale etme ihtimalini ortadan kaldırmaya özen gösteriyordum.

İçe dönük bir salgın

Covid, düğünümüzü ertelememize neden oldu. 19 Eylül 2020’de evlendik ama büyük resepsiyonumuzu 11 Eylül 2021’e erteledik, bu da vücudumun “giyindiğinden” emin olmak için daha fazla zaman anlamına geliyordu.

Bu, düğün planlamamı iki buçuk yıla çıkardı, yeni geliştirdiğim düzensiz yeme alışkanlıklarıma katılaşmak için bolca zaman verdi ve onları kırmalarını daha da zorlaştırdı.

Ailemden ve arkadaşlarımdan gelen “Düğün günün geldiğinde, beklemeye daha da değer olacak” gibi yorumlardan gelen yeni, daha da yüksek algılanan beklentilere hızla uyum sağladım. daha ileri düzeyde.

Bunu yaşayan tek kişi benmişim gibi hissettim, ancak klinik uzmanlar durumun sandığınızdan daha yaygın olduğunu söylüyor.

Yeme bozukluğu uzmanı ve Ending the Diet Mindset’in yazarı Becca Clegg, “Diyet yaparken ve ardından küresel bir salgın nedeniyle diyetinizi uzatırsanız, bu zaten yanan bir ateşe benzin dökmeye benzer” dedi. “Birileri bir düğün için kilo vermeye çalıştıklarını düşünebilir ve siz farkına bile varmadan yemelerini düzenlemek için bu zorlayıcı ilişki içine girerler” dedi.

Yeme bozuklukları, özellikle genç kadınlar arasında pandemi sırasında daha yaygın hale geldi. British Journal of Psychiatry’de yayınlanan 2021 tarihli bir araştırmaya göre, yeme bozukluğu olan 30 yaş altı kadınların sayısı yüzde 15,3 arttı. Pandemi başladığından beri, Ulusal Yeme Bozukluğu Derneği yardım hattı, yardım arayan insanlarda yüzde 107’lik bir artış bildirdi.

Yeme bozukluklarındaki artıştaki bazı olası faktörler, izolasyon, duyguları yönetmede zorluk ve oldukça öngörülemeyen bir ortamda bir şeyi kontrol etme arzusudur.

Clegg, insanların birbirlerine normalde olduğundan çok daha sık bakmaya başladıkları için, sanal toplantılardaki artışın da bir rol oynamış olabileceğini söyledi. “Bu, fiksasyonda artışa, kaygı ile düzensizliğe ve diyet davranışlarına dönüşe yol açtı” dedi.

40 yıldan fazla klinik deneyime sahip bir psikoterapist ve Ed’siz Yaşam’ın ortak yazarı Thom Rutledge, bir “diyet kültürü” içinde yaşadığımıza inanıyor.

“Yeme bozuklukları hakkında çok fazla düşünmek, dünyamızda çok normalleştirildi” dedi. “‘Bu elbiseye sığmak için kilo vermem gerekiyor’ dediğinizde insanlar size sormuyor bile. Kimse ürkmüyor ve bu kendinle ilgili çok olumsuz bir bakış açısı.”

Bayan Goldberg, düğünlerin ertelenmesinin müşterilerinde yeme bozukluklarını etkilediğini gördü. Ayrıca yeme bozukluğu semptomlarının pandemi sırasında daha şiddetli hale geldiğini ve bunun da tedavilere olan talebin artmasına yol açtığını düşünüyor.

Pandeminin ortasında yayılan tek akıl hastalığı yeme bozuklukları değil. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, yalnızca pandeminin ilk yılında küresel anksiyete ve depresyon insidansı yüzde 25 arttı. Bayan Goldberg, bu artan akıl sağlığı krizinin birçok tedavi merkezinin dolu olmasının ve insanların bekleme listelerinde olmasının nedeni olduğuna inanıyor.

sarkaç etkisi

Resmi düğünümden sonra, resepsiyonuma yaklaşana kadar yiyecek alımımı kısıtlamaya ara vermeye karar verdim. Yemek özgürlüğü düğün pastamla başlar dedim kendi kendime.

Bulimia’nın alamet-i farikalarından biri olan aşırı yeme ve kendi değerime bağlı kalma sınırlamaları döngüsüne kapılmam iki aydan az sürdü. Yapabildiğim için yedim, utandığım için kısıtladım ve sonra daha ne olduğunu anlamadan açlıktan öldüm.

Yardıma ihtiyacım olduğunu ancak 15 dakikadan daha kısa bir sürede paketinden çıkarıp bütün bir somun ekmeği yiyene kadar anladım. Kocam beni mutfakta yerde ağlarken ve acı içinde kıvranırken buldu çünkü çok doluydum.

Bay Rutledge’a göre evlilikle ilgili yeme bozuklukları, olaydan sonra neredeyse her zaman kötüleşiyor. “İnsanlar genelde terapiye düğün saatinde gelmezler, sonra gelirler” dedi. “Ve kısa bir süre sonra, bazıları bebekleri olduğunda aynı şeylerle uğraşıyor. Bunun sadece geçici bir şey olduğunu varsaymak için acele etmeyin. Kendinize, evliliğinize ve ailenize bir iyilik yapın ve sonrasına dikkat edin.”

Ulusal Yeme Bozukluğu Derneği, bölgemdeki bir terapistle bağlantı kurmama yardımcı oldu, o da daha sonra ilaçların yardımcı olup olmayacağını tartışmak için beni bir psikiyatriste yönlendirdi. (Oldu.) Doğru ilaç ve psikoterapi dengesi ile etkili bir tedavi planı geliştirmek biraz zaman aldı. Ama bir kez yaptığımızda, dünyalar kadar fark yarattı.

diyete alternatifler

Düğünden önce diyet yapmak yerine, işte bunun yerine ne yapılması gerektiğine dair bazı uzman tavsiyeleri:

Yeme bozukluklarının kendi kendine geçmediğini bilmek benim için kabullenmek zordu. Daha önce dokuz yıl terapi görmüş olmama rağmen, anksiyete ve depresyon geçmişimin beni bir yeme bozukluğu geliştirmeye yatkın hale getirdiğinin bana bir kez bile söylenmemesi beni hayal kırıklığına uğrattı.

Kimse beni diyet yapmanın kaygan bir yol olacağı konusunda uyarmadı. Bunun yerine, hayatımın geri kalanında farkında olmam gereken kronik bir rahatsızlıkla baş başa kaldım.

Bayan Clegg, “Yeme bozukluklarının ne kadar sürdüğü bireysel bir şeydir, ancak ne yazık ki onlarca yıl ve ömür boyu sürebilir” dedi. Bir halk sağlığı girişimi olan Striped tarafından yayınlanan bir rapora göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde yeme bozukluğunun doğrudan bir sonucu olarak her 52 dakikada bir ölüm meydana geliyor ve bu da onu en ölümcül psikiyatrik hastalıklardan biri yapıyor.

Tam iyileşme de mümkündür. Bayan Clegg, 20 yılı aşkın bir süredir iyileştiğini söylüyor. Ve sabır ve zarafet sayesinde ben de bir çıkış yolu görebilirim.

Kelsey Herbers, Charleston, SC’de yaşayan serbest çalışan bir akıl sağlığı yazarı ve savunucusudur.