Fıstık ezmesi eski bir tartışmaya değiniyor: TSA için sıvı nedir?

çavuş

Aktif Üye
Ulaştırma Güvenliği İdaresi, bir fıstık ezmesi anlaşmazlığını bir süre önce çözdüklerini düşündü: 3,4 sıvı ons veya daha az değilse, kontrol edilmesi gerekir.

Ancak TSA’nın neyi sıvı olarak kabul ettiği sorusu yolcuların kafasını karıştırmaya devam ediyor. Geçen hafta bir yazar ve podcast yayıncısı, bir kavanoz Jif tamamen doğal fıstık ezmesiyle Pittsburgh’dan uçağa binmeye çalıştığında işler yeniden kaynadı.

Bir konferansa gittiğini söyleyen Patrick Neve, fıstık ezmesinin teslimatını bir mektupta yazdı. cıvıldamak Twitter’a göre Pazartesi günü itibariyle 10,4 milyon kez görüntülenmiş olan.

“Havaalanı güvenliğinden fıstık ezmesi almaya çalışıyordum” diye yazdı. “TSA: ‘Üzgünüm, sıvı, jel veya aerosol yok.’ Ben: ‘Fıstık ezmesinin ne olduğunu bana söylemeni istiyorum,'” diye devam etti, gönülsüzce bilmecesini özetledi.

O sordu; TSA yanıtladı.

Çevrimiçi olarak, havaalanı güvenlik hatlarındaki memurlarından kesinlikle daha hafif bir tonla – biyografi vaat eden “seyahat ipuçları ve baba şakaları” ile – çarpıcı bir tonla vuran yönetim, fıstık ezmesi kuralını yineleyerek ve kötü bir kelime oyunuyla yanıt verdi.

İdarenin sosyal medya ekibi Instagram’da “Bu konuda deli olmayabilirsiniz, ancak TSA, PB’nizin sıvı olduğunu düşünüyor.” El bagajında 3,4 ons olmalıdır. Veya daha az.”

Bay Neve’nin TSA ile olan deneyimi, gezginlere kendi kayıp hikayelerini bir TSA güvenlik hattının titiz standartlarına göre paylaşma konusunda ilham verdi ve çoğu, pek çoğu hafif bir küçümseme dokunuşuyla.

Kayıtlı bir hemşire olan Blimi Marcus, “Görünüşe göre fıstık ezmem güvenlikten geçmedi, ancak taşıma çantamın dibinde bulunan 22 gauge IV setleri çok başarılı geçti” diye açıklıyor. Twitter’da yazdı.

TSA’nın Instagram gönderi hatırlatıcısı, bir sıvının ders kitabı tanımını içeriyordu: “kesin bir şekli olmayan ve kabı tarafından dikte edilen bir formu alan” bir şey.

Bu tanıma göre, gönderinin yorumlarında birkaç kişi yazdı, gemiye ne kedilere ne de kızılcık sosuna izin verilmemeli.

Bir TSA sözcüsü R. Carter Langston, bir e-postada, fıstık ezmesinin “sürülebilir” olarak kabul edildiğini, bu nedenle sıvı, jel ve aerosol kuralına girdiğini söyledi.

“Gezginlere sık sık hatırlatmak istediğimiz gibi, dökebilir, püskürtebilir, yayabilir, pompalayabilir veya dökebilirseniz, 3,4 ons sınırına tabidir” dedi.

Ateşli silahların aksine – 2022’de TSA tarafından 6.301 silah rekoru ele geçirildi – yönetim, yolcuların check-in yapması veya check-in yapması gereken yiyecek veya diğer malların miktarını izlemiyor.

Langston, bölgesel havalimanlarındaki medya gösterilerinde sahne dekoru olarak yararlı öğelerin yanı sıra, yolcuların teslim ettiği şeylerin çoğunun atıldığını söyledi.

Acentenin sosyal medya şube müdürü Janis Burl, stresli yolcuların el bagajlarında ne olduğuyla ilgili TSA kurallarından sıkıldığının farkında olarak, internette farklı bir yol izlemeye karar verdi.

Yönetimin Instagram hesabı, onun yönetimi altında, şakacı tonu ve kafası karışmış yolculara yönelik doğrudan mesajlarıyla yaklaşık 1,2 milyon takipçiyi kendine çekti.

Bay Langston, hesabın görevinin “sıradan gezgin” ile konuşmak olduğunu söyledi.

“Bazen, özellikle sosyal medya aracılığıyla insanlarda yankı uyandırmak için biraz daha yanak gerekir” dedi.

Şaka bir yana, TSA yetkilileri, uçaklardaki patlayıcı risklerinin, 11 Eylül saldırıları ve diğer bazı havacılık bombalamalarına yanıt olarak sıvı kısıtlamalarının ilk kez yürürlüğe girdiği 2006 yılından bu yana azalmadığını söylüyor.

Kurallar, eski Başkan George W. Bush tarafından Kasım 2001’de imzalanan ve federal yetkililerin havaalanı kontrol noktalarında daha fazla devriye gezmesini gerektiren Havacılık ve Ulaştırma Güvenliği Yasası’nın bir parçası olarak kabul edildi.

TSA, teknolojisi yıllar içinde gelişen patlayıcı tespit sistemleri kurdu ve bazı eleştirmenlerin fıstık ezmesi, parfüm ve su şişelerinin bu tür testlere tabi tutulması gerekip gerekmediğini sorgulamasına yol açtı.

Langston, 3,4 ons sınırının Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü tarafından belirlenen bir standart olduğunu belirterek, bunu “hala çok gerekli bir risk temelli kural” olarak nitelendirdi.