Gece Kuşları Toplansın: Deliksiz Bir Gece Uykusu İçin Kesinlikle Uygulamanız Gereken Teklifler

çavuş

Aktif Üye
Geceleri uyumak ya da uyumamak: Tüm sorun bu… Bir türlü uyuyamayan ve günü zombi üzere geçiren şahısların kaygısına deva olacak teklifleri paylaşan bu beşerler yardımıyla bu gece rahat bir uyku uyuyacaksınız!
👇
💤
😴

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/ravenishak/b…

1. “Bu vakte kadar aldığım en âlâ teklif gece uyandığımda saati denetim etmemem gerektiğiydi…”

Bu alışkanlık ‘Sadece 3-4 saat uyuyabileceğim’ tasa kısır döngüsüne bir son veriyor.

2. “Eşinizle uyurken farklı yorgan/battaniye ile uyumak. Arbede da bitiyor.”

3. “Ne vakit uyumakta zorluk yaşasam yatağa uzanıp ayaklarımı duvara dayarım. Birkaç dakikaya daima uyuyakalırım…”

Bunu hayatım boyunca daima yaptım ve her insanın de yaptığını sanıyordum; ta ki erkek arkadaşım gece uyandığında beni o denli bulup bunun olağan olmadığını söyleyene dek.

4. “Anksiyete ve kaygılı bir biçimde uyandığımda alnıma ıslak havlu koyarım. Garip ancak soğuk tesiri, beynimdeki negatif kanıları de donduruyor üzere.”

5. “Kahverengi gürültü bana hayli yardımcı oldu. Güya uçaktayken duyduğunuz seslere benziyor…”

YouTube vb. biroldukca platformda kahverengi gürültü bulabilirsiniz. Anksiyetem beni geceleri ayakta tutuyor ve bu da bunu atlatmama yardımcı oluyor.

6. “Uyumadan evvel vaktim kalmayan işleri (bulaşık, paklık vs.) yapmak için zorlamıyorum…”

Akşam 9’dan daha sonra resmen hiç bir şey yapmıyorum; telefonda bile takılmıyorum. Yalnızca uykulu hissedene kadar sinema izliyorum.

7. “Çalışırken mavi ışık kollayıcı gözlük taktığımda, takmadığım günlerden daha uygun bir uyku çekiyorum.”

8. “Uyurken sakin bir müzik açıyorum. Anksiyete ve uykusuzluk rahatsızlığına düzgün gelebilecek birfazlaca müzik listesi mevcut…”

Kışları ise oda tipi hava nemlendirici ile uyuyorum; daha rahat nefes almamı sağlıyor.

9. “Ayaklarımdan başlayarak bedenimin üstüne yanlışsız yavaş yavaş uykuya daldığımı hayal ediyorum…”

Kafama ulaştığımda boş bir hayal ediyorum ve ışıkları kapatıyorum. Genelde hayli çabuk uyuyorum.

10. “Yatağımda uyumaktan ve okumaktan diğer bir şey yapmıyorum ve gün içerisinde odamdan olabildiğince uzak duruyorum…”

Belki abartı gelecek lakin bunu yapmaya başladığımda geceleri birkaç saate uykuya dalmaktan birkaç dakika ortasında uyumaya başladım.

11. “Cam açık uyurum. Soğuk kış günlerinde bile epey az da olsa camı açarım. Pak hava epey şeyi değiştiriyor…”

Uzun müddet uyku sorunları ile uğraştım ve aldığım en güzel tavsiye buydu. En azından bir hafta denemeye paha.

12. “Anlamadığım bir lisanda müzik dinlemek beynimi kapatmaya ve uyumama hayli yardımcı oluyor.”

13. “Basınç noktalarıma, lavanta üzere esans yağlar sürmek hoşuma gidiyor.”

14. “Uyumadan evvel yapılan 20 dakikalık yoga/meditasyon fazlaca şeyi değiştiriyor. Ayrıyeten akşam ekran ışığından ve ışıktan kaçınmak için bir mum yakıyorum.”

15. “52 yaşımda hala bebeklik battaniyem ile uyuyorum. Ayrıyeten güneşin yüzünüze çarpmaması için birebir.”

Sizin deneyimleyip işe yaradığını düşündüğünüz bir teklifiniz var mı? Yorumlara buyurun!