Gelin tasarımcısı Nadia Manjarez babasından ve feminizmden ilham alıyor

babaadam

Aktif Üye
Meksika doğumlu ve merkezli bir gelin tasarımcısı olan Nadia Manjarez, 27 Eylül – 16 Ekim tarihleri arasında, 10-12 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek New York Gelin Moda Haftası çevresinde bir tür maratonu tamamlayacak. Yarışı, Meksika’daki Istituto di Moda Burgo’dan öğrencilerle üç günlük bir moda endüstrisi atölyesine liderlik etmeyi; 2024 sonbahar koleksiyonunun fotoğraf çekimi; model bağlantı parçaları; New York showroomunun açılışı (Meksikalı bir gelin tasarımcısı için ilklerden biri); ve alıcılar ve gelinlerle kişisel randevular ayarlamak.

2011 yılında 21 yaşında New York’a gelen ve hemen Bibhu Mohapatra, Badgley Mischka, Flor et.al ve Marchesa gibi tasarımcılar için çalışmaya başlayan 34 yaşındaki Bayan Manjarez, “Bu bir öncesi ve sonrası anı” dedi. “Hayallerim olan, markam ve kariyerim için hayal ettiğim bu büyük ayakkabıları yarattım. Şimdi onu doldurmam ve kendimi kanıtlamam gerekiyor.”

Bayan Manjarez kariyerine gece giyimine odaklanarak başladı ve ardından yavaş yavaş gelinlik giyimine geçti. “Gelin duygu ve hikayelerle dolu” dedi.

Aralık 2019’da altı farklı arkadaşı ve akrabasının ondan gelinlik tasarlamasını istemesi üzerine gelinlik konusunda tutku duymaya başladı. İşi tamamlamak için Culicán, Meksika’ya gitti. Ardından pandemi geldi ve ardından babasının Ocak 2021’de Kovid’den ölümü geldi. Beklenmedik kayıptan harap olan ve hayatında daha anlamlı bir şey yapmak istediğini fark eden kadın, bir hafta sonra Bridal adlı kendi işini Nadia Manjarez’i kurdu.

Bayan Manjarez, en son koleksiyonunu ve kültürünü tartışmak için memleketindeki stüdyosundan ve fabrikasından Haber’a konuştu.

Röportaj, netlik sağlamak amacıyla hafifçe düzenlendi ve kısaltıldı.

Babanızın ölümü gelinlik tasarımı kariyerinizi nasıl etkiledi?

16 yaşımdayken Meksika’dan ayrıldım. Bir yetişkin olarak eve geldiğimde babamın kim olduğunu öğrendim. O öldüğünde ne yapacağımı bilmiyordum. Kendi koleksiyonumu başlatmak benim için terapi niteliğindeydi. Ekim 2021’de bir çizgi sergileyeceğim konusunda ısrar ettim ve 13 parça yaratmak için kendime yedi ay süre verdim. Bir yıllık takvimin çıktısını aldım ve kendime hedef tarihler verdim. Gelin terzileri tuttum. Pandemiden önce birlikte çalıştığım altı gelin odak grubumdu.

Bu gruptan neler öğrendiniz?

Gelinler hafif kumaşlar ister. Basit ama dramatik tasarımlar ve çok yönlülük istiyorlar. Bir elbise iki oldu: Biri tören için, biri partiler için. Büyük balo elbiselerinin kısa kokteyl elbiselerine dönüşebilmesi için uzun, dramatik, çıkarılabilir işlemeli kuyruklar tasarladım. Gelinlerin dans edebilmesi için kolları çıkarılabilir hale getirdim ve gizli askılar ekledim.

Meksika kültürünüz çalışmalarınıza nasıl yansıyor?

Meksikalı gelinlerin çoğu Katolik kiliselerinde evleniyor. Meksika kültürü nakış ve süslemelerle görülebilir. sunağa giden yolda büyük, dramatik girişler; ve çiçekler. Bu unsurlara odaklandım. Minimalist gelinin peşinde değilim.

İlkbahar 2024 koleksiyonu Meksika tarihinin gidişatını değiştiren kadınlardan ilham aldı.

Meksika feminist kültürünü şekillendiren kadınları vurgulamak istedim. Örneğin, devrim sırasında Meksika ordusuna katılan ilk kadın olan Adela Velarde Pérez’i dahil ettim. Mühimmatı göğsünün her yerinde taşımanın özel bir yolu vardı. Bu şekilden ilham alarak onu bir elbisemizin korsajına dönüştürdüm ve romantik bir hale getirmek için dantelle kombinledim. Diğer kadınlar Frida Kahlo, La Malinche, Sor Juana Inés de la Cruz ve Oaxaca’daki bir mezcal içki fabrikası olan Palenque’de çalışan Palenqueras’tı.

Gelecek sonbahara yönelik son koleksiyonunuz aynı zamanda mirasınıza bir saygı duruşudur. Nasıl?

İlham, çağdaş Meksika vitray kilise pencereleri ve Meryem Ana’nın Guadalupe adı verilen Meksika versiyonuydu. Bu koleksiyon, vitray pencerelerimizin önemli bir tonu olan Tozlu Pembe rengini içeriyor. Ayrıca brokar ve jakar, metalik iplikler kullanan ve parlaklık katan dokumaların yanı sıra vitray pencerelerin etrafındaki siyah şeritlerden ilham alan işlemeli siyah iplikler de kullandık.

Genç bir Meksikalı kadının bu pazara girmesi zor muydu?

Meksikalı tasarımcılar Amerikan gelin modası pazarına ancak yakın zamanda girdiler. Meksika’da kadınlar kendi kendilerini yetiştiriyor ve bir yandan da öğreniyorlar. Bu nedenle başkaları için değil, kendileri için çalışırlar. Seçenekler sınırlıdır veya mevcut değildir.

Eğer hayatımın 12 yılını bana harika bir eğitim veren ve bana kapılar açan New York’ta geçirmeseydim, şu an bulunduğum yerde olmazdım. Ait olduğumu kanıtlamak zordu. Bana benzeyen ya da tasarım geçmişime sahip kimseyi görmedim. Bu daha çok çalışmamı sağladı.

Gelinlerle yakın çalışmaktan neler öğrendiniz?

Her gelinin hikayesi farklıdır ve kendi hikayesini ve geçmişini giydiği kıyafete dahil etmek ister. Elbiselerini ve üzerlerine nasıl oturacağını tasarlayarak hikayelerini anlatmaya yardımcı oluyorum. Ve bu aşağılayıcı.