Güneşi Selamlamak Halbuki Çok yararlıymış! niye Sabahları Gün Işığına Bakmalıyız?

çavuş

Aktif Üye
Yoga ya da meditasyon yapanların kullandığı bir terim olan ‘Güneşi selamlamak’, aslında boşa değil. Uzmanlar sabahları uyandıktan daha sonra gün ışığını izlemenin önemli faydaları olduğunu açıklıyor.


Kaynak: https://twitter.com/DrGunerSonmez/sta…

1. Dopamin ve sağlıklı seviyede kortizol salınımına yardımcı oluyor.


Prof. Dr. Güner Sönmez geçtiğimiz günlerde yaptığı bir paylaşımda, güneş gözlüğü olmadan direk gün ışığını seyretmenin yararlarından bahsetti. Bunlardan bir tanesi de memnunluk veren dopamin hormonunun ve gerilim düzeyini dengeleyen kortizol hormonunun salgılanmasına yardımcı olmasıdır.


2. Biyolojik saatinizi ayarlar.


Sabahları 5 ya da 10 dakika kadar güneş alan bir pencereden dışarıyı seyretmek gün uzunluğu odaklanmanızı arttırıyor ve güne başlarken gücünüzü yükseltiyor. Öbür yandan bedenin biyolojik saatini de ayarladığını unutmamak gerekiyor.


3. Düzgün bir uyku için hakikat bir alışkanlık olabilir.


Uyku hormonu diye bilinen melatoninin 14-16 saat daha sonra salınmasını sağlayan bu sabah rutini ile gece bebek üzere bir uyku uyuyabilirsiniz.


4. Depresyon ve tasa hissini azaltır.


Melatonin düzeyinin dengelenmesi ile uyku tertibinin yanı sıra telaş ve depresyonda hissi de azalır. Ayrıyeten halsizlik hissi, yorgunluk hissi, kalp çarpıntısı ve cinsel isteksizlik konusunda da yardımcı bir hormondur.


5. Formda kalmanıza yardımcı olur.


Gün ortasında sık sık acıkıyorsanız ya da iştahsızlık yaşıyorsanız, tüm bunların ilacı sabahları güneşe maruz kalmaktır. Şayet sabahları 10 dakika kadar güneş gözlüğü olmadan gün ışığı olan bir görüntüye bakarsanız açlık ve tokluk hormonlarınız sisteme girer.


Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım…