Hasta bezlerine yüzde 60’a yakın artırım geldi

çavuş

Aktif Üye
Hasta, yaşlı ve engellilerin kullandığı alt bezlerine yüzde 60’a yakın artırım geldi. Türk Eczacılar Birliği Merkez Heyet Üyesi Yücel Yenilmez, Sıhhat Uygulama Tebliği’ndeki (SUT) ödeme ölçüsünün birebir kalması niçiniyle hasta bezi kullanan vatandaşların ceplerinden epeyce daha fazla para çıktığını ve hastaların mağdur olduğunu söylemiş oldu.

Elektrik, doğalgaz ve akaryakıt artırımları ile 2022 yılına artırım yağmuru ile giren vatandaşlar, her geçen gün yeni artırımlarla karşı karşıya kalıyor. Son olarak hasta, yaşlı ve engellilerin kullandığı ‘hasta bezi’ fiyatlarına yüzde 60’a yakın artırım geldi. Hasta bezlerinin bir kısmının karşılandığı Sağlık Uygulama Bildirisi’ndeki (SUT) ödeme ölçüsünün ise tıpkı kalması hastaları mağdur ediyor.

HASTALAR BU FİYATLARA NASIL BEZ ALABİLSİN?

Medikal gereç ve ilaçlarda yaşanan tedarik meşakkatinin yanı sıra kur farkından kaynaklı fiyat artışları da her geçen gün eserlere yansıyor. Medikal eserler ve ilaçların zamlanması vatandaşları mağdur ediyor. Hasta bezlerine son 6 ay içerisinde yüzde 100’e yakın artırım geldi. Son gelen yüzde 60’lık artırımın hasta ve hasta yakınlarını epeyce mağdur edeceğini tabir eden Türk Eczacılar Birliği Merkez Heyet Üyesi Yücel Yenilmez, “Geçen ay 80 lira olan en ucuz olan bel bağlamalı bez yeni düzenleme ile 130 lira oldu. Külot halinde olan bir daha en ucuz olan hasta bezi ise 160 liradan 220 liraya çıktı. Bu söylediğum bezlerin içerisinde 30 tane var. Bir paketi hastaya kâfi değil. SGK çocuk hasta için 2 aylık 305, yetişkin için 2 aylık 395 TL ödeme yapıyor. Geri kalanını ise vatandaş ödüyor. Vatandaş 8 paket hasta bezi almak için eczaneye 1500 liraya yakın fark olarak bir ödeme yapması gerekiyor. Devlet kendi ödemiş olduğu kısma artırım yapmadı. Onun için gelen artırım vatandaşa yansıyor şu anda” dedi.

HASTALAR MAĞDUR

Eczanelerde bez konusunda bir meşakkat yaşanmadığını da belirten Yenilmez, “Hasta bezi fiyatları çok yüksek. Vatandaş bu fiyatlarla nasıl hasta bezi alabilsin? Eczacı da veresiye verebilecek durumda değil. Zira her geçen gün artırım geliyor. Sattığı bezi tekrar gerisin geriye koyması lazım. Devletin ösöylemiş olduğinin neredeyse 4 katını vatandaş ödüyor. Hastalar ve hasta yakınları mağdur. Yalnızca bez parasına 1500 lira üzere sayıları vatandaş nasıl ödeyebilir? Kağıda gelen artırım otomatikman hasta bezlerine de yansıdı. Önümüzdeki ay bu sayılara bez bulunabilir mi? onu da bilmiyoruz. Eczacılarımız hastalarımıza ucuz bez temin etmek için, toplu ucuz bez arayışı içerisinde. Devletin Sağlık Uygulama Bildirisi’ndeki 400 lira olan katkısını artırması gerekiyor” halinde konuştu.