İşte düğününüz için yadigarı takıları nasıl yeniden kullanabileceğiniz

babaadam

Aktif Üye
Daha fazla çift düğünlerini daha anlamlı hale getirmeye çalıştıkça, geleneği modern bir aşk kutlamasına entegre ederek nişan veya düğün takısı olarak takılabilecek yeni parçalar yaratmak için aile takılarını yeniden tasarlamak popüler bir uygulama haline geldi.

Aile yadigârlarını takılara dahil ederek sevilen birinin mirasını onurlandırma eğilimi, kraliyet aileleri arasında da popülerdir. Prens Harry’nin Megan Markle nişan yüzüğü daha yeni bir örnek. Bayan Markle’ın türünün tek örneği üç taşlı pırlanta yüzüğünün ortasındaki pırlanta Botswana’dan ve her iki taraftaki pırlantalar da Prenses Diana’nın koleksiyonundan.

Brooklyn, Philadelphia ve Vermont’ta şubeleri bulunan bir kuyumcu olan Bario Neal’ın sahibi 39 yaşındaki Anna Bario, “Kullanılacak en iyi elmaslar zaten sahip olduğunuzlardır” dedi. Bario Neal’ı piyasaya sürdüğünden beri, müşterilerin saatler, küpeler ve hatta dişler dahil her türlü şeyi düğün takılarına dönüştürmelerine yardımcı oldu.

Sahibi de Bario Neal’dan olan 41 yaşındaki Page Neal, “Anna ve ben Bario Neal’ı ilk piyasaya sürdüğümüzde, Depresyonda büyüyen büyükannem Mickey bana eski altın diş kaplamalarını verdi, böylece onları ilk koleksiyonumuza dönüştürebildim,” dedi.

“Bu hikayeyi ne zaman anlatsam, insanlar büyükannemin taçlarını saklamasını o kadar komik buluyorlar ki. Ama neden olmasın? Altın doğası gereği değerlidir.”

Heirloom yeniden tasarımlarında uzmanlaşmış İngiltere, Cheshire’deki Catherine Budd Jewellery’den Catherine Budd, seçilen değerli taşlar ve ilgili maliyetler de dahil olmak üzere eski mücevherleri yeniden kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı sınırlamalar olduğunu söyledi.

Bayan Budd, çiftlerin aile yadigârlarını geri dönüştürürken birkaç şeyi akıllarında tutmaları gerektiğini söylüyor.

“Öncelikle ne yaptığınızı anlamalısınız. Hissiyatını ve orijinal özelliklerini korumaya mı çalışıyorsun yoksa parçalara ayırıp yeni bir tasarımla parçayı tamamen yenilemek mi istiyorsun? Daha sonra tekrar bir araya getiremeyeceğiniz için” diyen Budd, “Metalleri ve taşları sizin tedarik etmeniz bunun ucuz bir alternatif olacağı anlamına gelmez. Metali eritmek ve elle bir şeyler yapmak oldukça pahalı.”

Bayan Bario, takıları yeniden tasarlama eğiliminin, özellikle LGBTQ ve çevreye duyarlı çiftler arasında arttığını söyledi.

Bayan Bario, “Nişan veya tören takıları için yüzük konseptini gerçekten zorluyorlar” dedi. “Bir yüzük artık anlatı değil. Geçenlerde lezbiyen bir çift için bir çift nişan bileziği yaptık.”

Washington DC’den 26 yaşındaki TikTok yaratıcısı Jake Deyton, geçen Temmuz ayında geleneksel olmayan düğününün videosunu paylaştığında viral oldu. Neredeyse üç milyon görüntüleme.

George Washington Üniversitesi’nde öğrenci kabulü üzerinde de çalışan Bay Deyton, düğün gününe, büyükannesine ait bir aile yadigarı yüzüğünden kocası için yaptığı bir çift kol düğmesi de dahil olmak üzere birçok benzersiz dokunuş kattı. Bay Deyton, Bay Glading’in kendisine evlenme teklif etmesinden sonra kol düğmelerini o zamanki nişanlısı Matt Glading’e bir “teklif hediyesi” olarak verdi.

Bay Deyton için çok şey ifade eden akuamarin ve pırlanta yüzük, 1980’lerde büyükbabasından büyükannesine bir hediyeydi. Yüzük, Kuzey Carolina’daki küçük bir yerel kuyumcudan satın alındı.

Aynı zamanda Bay Deyton’ın doğum taşı olduğu için büyükannesinin her zaman bir gün ona verme fikri vardı.

Bay Deyton, “Bana bu yüzüğü gösterirdi ve ben de denedim,” dedi. “Çocukken hep parmağıma koyardım.”

Bay Deyton ilk başta yüzükle ne yapacağından pek emin değildi, ancak annesinin yardımıyla taşı kocası için iki kol düğmesi haline getirmeye karar verdi ve Washington’daki bir kuyumcudan ek bir elmas için 1.200 dolar ödedi. damadın ailesiyle.

40 yıllık yüzük demonte edildi, dört akuamarin taşı ve bir elmas çıkarıldı ve kol düğmelerine yerleştirildi. Yeni bir pırlantanın eklenmesi, her kol düğmesinde bir pırlanta ve iki akuamarin bulunan parçayı tamamladı.

Bay Deyton, “Onları aldığımda çok heyecanlandım, onları Matt’e verme ve onu bir evlilik teklifi hediyesi ile şaşırtma planım vardı, ama onları görünce hemen ona vermem gerekti,” dedi Bay Deyton. “Eve varır varmaz, kutuyla tek dizimin üstüne çöktüm.”

Çift, Glading’in düğünde taktığı kol düğmelerini kullanmaya devam edecek ve sonunda onları gelecekteki çocuklarına devretmeyi planlıyor.

Trend aynı zamanda sürdürülebilirliğe ve etik kaynaklı taşlara değer veren çiftlere de hitap ediyor. Nişan yüzüğü için ailesinin taşlarını kullanan müstakbel gelin Paige Lombard için belirleyici faktör buydu.

Philadelphia’da yaşayan ve Pensilvanya Üniversitesi’nde Netter Center for Community Partnerships’te ortaklık yöneticisi olarak çalışan 29 yaşındaki Bayan Lombard, “Bu etik ve beni çeken ilk şey buydu” dedi.

Yüzük Bario Neal tarafından tasarlandı – 18 ayar geri dönüştürülmüş sarı altından bir küme yüzük. Nişan yüzüğü sekiz taştan oluşur: beş elmas, bir safir, bir zümrüt ve bir andalusit. Taşların hepsi farklı kesimler ve karatlar ve Bayan Lombard’ın ailesindeki üç kuşak kadın tarafından anne tarafından yüzüklerden toplandı.

Bayan Lombard, “Pek çok sürpriz vardı, çoğunun ne olduğunu veya mücevherlerin gerçek olup olmadığını bilmiyordum” dedi. “Bana biraz mücevher veren anneme gittim. Ağırlıklı olarak askerde olan dedem toplamış ve büyükannem için yurtdışına götürmüş. Bence kullanılacakları için çok heyecanlanacaktı.

Bayan Lombard, sürdürülebilirlik çekiciliğinin yanı sıra piyasada bulabileceğinden daha çarpıcı bir nişan yüzüğü ile ilgileniyordu. Her ikisinin de mezun olduğu Pennsylvania Üniversitesi’nde finansal danışmanlık ve küresel danışmanlık firması olan AlixPartners’ta yönetim danışmanı olan 28 yaşındaki erkek arkadaşı Brian Schoener ile tanıştı. Çift yedi yıldır birlikte.

Schoener, “Paige’e bir nişan yüzüğünden ne istediğini sordum, ancak Paige’in gerçekten eşsiz zevkleri var ve arkadaşlarımızın sahip olduğu tipik tek pırlanta tektaş yüzükleri beğenmedi,” dedi. “Ben de ‘Hadi bir kuyumcuya gidelim’ dedim.”

Bayan Neal, 6.000 $’a mal olan nişan yüzüğünü yaratmak için, “orijinal mücevherlerden yadigarı değerli taşları çıkardık ve onların değerli taşlarının yanı sıra tedarik ettiğimiz yeni etik değerli taşları kullanarak özel küme yüzüğü tasarlamaya başladık” dedi.

Yüzük hala yapılıyor, ancak çift tasarım sürecine yakından dahil oldu.

Bayan Lombard, “Yüzüğün 3 boyutlu bir görüntüsünü yaptılar, bu gerçekten yararlı oldu ve bundan sonra taşlardan birinin konumunu değiştirdik” dedi. “Yol boyunca değişiklik yapmak için pek çok fırsat vardı, bu yüzden onu seveceğimi biliyorum.”

Projeye göre uzunluğu değişen süreç, çiftlerin duygusal aile takılarına yapılan geri dönüşü olmayan çalışmadan memnun kalmaları için tasarlanır.

Bay Schoener henüz başvurmadı ama şimdiye kadar Bayan Lombard’ın ailesinden izin istedi. Yüzüğün sürpriz olmayacağını, ancak Bayan Lombard’ın farkında olmadığı teklifin başka unsurlarının da olacağını söyledi.