Kolonoskopi nedir? Nasıl yapılır? Kolonoskopi ne kadar sürer?

çavuş

Aktif Üye
KOLONOSKOPİ NEDİR?

Kolonoskopi, bağırsakların iç yüzeyinin kolonoskop ismi verilen bir aygıtla görüntülenmesi ve gerektiğinde kuşkulu dokuların çıkarılarak laboratuvar ortamında incelenmesine yarayan endoskopik bir süreçtir.

Sindirim sisteminin son kısmı olan kalın bağırsakta var olan mevcut kanamalara müdahale edilmesi ve erken devir kolon kanseri oluşumlarının tedavisi maksadıyla da kullanılan kolonoskopi, hastaneye yatış gerektirmeyen kısa periyodik bir uygulamadır.

Makattan girilerek rektum ve kalın bağırsağın detaylı olarak görüntülenmesine yarayan kolonoskop aygıtı, 1 cm. çapında ve yaklaşık 60 cm. uzunluğunda esnek bir tüpten oluşur.

Ucunda yer alan soğuk ışık kaynağı ve optik görüntüleme sistemi yardımıyla elde edilen imgeler monitöre yansıtılırken, eş vakitli olarak bilgisayara kaydedilir.

Elde edilen manzaralar ışığında tabip, kalın bağırsakta var olan bir fazlaca sorunun teşhisini koyabilir. Kuşkulu bölge üzerinden örnek doku kesimi alarak ya da farklı bir deyişle biyopsi yaparak, ilgili dokunun laboratuvar ortamında detaylı olarak incelenmesi için de uygulanabilir.

KOLONOSKOPİ NASIL YAPILIR?

Kolonoskopi uygulanmadan evvel hastaya, kendisini daha rahat hissetmesi için sedatif ve ağrı kesici ilaçlar verilir.

Kolonoskopi süreci için özel olarak tasarlanmış, ameliyat önlüğüne emsal ardı açık kolonoskopi pantolonu giydirilir. Hastanın teneffüsü, tansiyonu ve nabzının görüntülenmesi maksadıyla bedeninin farklı noktalarına elektrotlar bağlanır. Hastanın muayene masasına yatırılmasının akabinde dizlerini göğsüne yanlışsız çekmesi istenir.

Kolonoskopi durumu olarak bilinen bu durum yardımıyla doktor kolay kolay kolonoskopi aygıtını makata yerleştirir. Kolonoskop aygıtının ucunda bulunan kamera yardımıyla elde edilen manzara monitöre yansıtılır.

Kimi durumlarda bağırsakların daha rahat ve detaylı bir biçimde görüntülenebilmesi için laparoskopik cerrahide olduğu üzere bağırsakların içine karbondioksit gazı verilerek, bağırsaklar şişirilir.

Kalın bağırsak boyunca ilerletilen kolonoskoptan elde edilen detaylı imaj yardımıyla doktor gerekli gördüğü bölgeden bir daha kolonoskop aygıtında yer alan özel aletler yardımıyla biyopsi yapabileceği üzere, kalın bağırsak duvarında polip görülmesi durumunda bu oluşumları kolonoskop aygıtı ile de çıkarabilir.

Tüm süreç boyunca kolonoskop aygıtı tarafınca elde edilen manzara kaydedilir ve süreç bittiğinde kolonoskop tabip tarafınca çıkarılır.

KOLONOSKOPİ NE KADAR SÜRER?

Yapılan sürece göre değişiklik gösterse de süreç, ortalama olarak 15 ile 60 dakika içinde sürer. Lakin kolonoskopi daha sonrasında da hastanın yaklaşık bir saat kadar hastanede istirahat etmesi gerekir.