Kurgusal “Beni Hatırla” e-postası gerçek bir bağlantıya yol açtı

babaadam

Aktif Üye
Temmuz 2013’te Emily Erin Tobush, birbirini tanıyormuş gibi davranarak Garrett Odhiambo Arwa’ya e-posta gönderdi.

“Hey, beni hatırlamayabilirsin ama Obama kampanyasında birlikte çalıştık” dedim. Tam olarak uyduramadı: Ağustos 2012’de, o zamanlar Bay Obama’nın yeniden başkanlık seçim kampanyasında gönüllü bir saha organizatörü olan Bayan Tobush, o zamanlar Michigan Demokrat Partisi’nin genel müdürü olan Bay Arwa ile aynı odadaydı. Royal Oak, Michigan’da bir lansman etkinliği.

İkisi de o gün diğeriyle konuştuğunu hatırlamıyor. Bayan Tobush, tesadüfen tanışmış olabileceklerini düşünüyor. Ancak fotoğrafını ve e-posta adresini Michigan Demokrat Parti’nin web sitesinin başında görünce ona yazmak zorunda hissetti. Beklenmedik bir şekilde hayatında merkezi bir konu haline gelen bir konu hakkında konuşmak istedi: uygun fiyatlı sağlık hizmetlerine erişim.

37 yaşındaki Bayan Tobush, şu anda bir savunuculuk grubu olan Health Care’i Koruma Komitesi’nde geliştirme direktörüdür. 41 yaşındaki Bay Arwa, şu anda Ulusal Demokratik Bölge Komitesi’nin geçici yönetici direktörüdür.

Bayan Tobush, e-postasında Michigan’daki bir siyasi mesele hakkında başka bir destekçiyle iletişim kurmayı umuyordu: Medicaid’in genişletilmesi. Aylar önce sağ gözünün arkasında uyuşma ve ağrı hissetmeye başlamıştı. Şubat 2013’te multipl skleroz teşhisi kondu. “27 yaşındaydım” dedi. “Oldukça yıkıcıydı.”

Medicaid almadı. Ama “Bir gün yapmak zorundaymışım gibi hissettim” dedi. “İhtiyacı olanlar için savunmak istedim.”

O sırada Michigan milletvekilleri Medicaid’i genişletmek için bir yasa tasarısı düşünüyorlardı. Bayan Tobush’unki gibi hayır kurumuna ihtiyacı olanların insanlaşmasına yardımcı olan hikayeler bilen Bay Arwa, öne çıktığı için minnettardı.

Cevabında, tanıdık olduklarını söyledi. Bayan Tobush, “‘Senden haber almak çok güzel’ dedi” dedi. “Sonra ‘Bununla bir şeyler yapabileceğimizi düşünüyorum’ dedi.”

Bayan Tobush, Michigan, Birmingham’da bir ablası ve üç küçük kardeşiyle birlikte büyüdü; ikisi kardeş ve biri nonbinary. Anne babası Susan ve Thomas Todebush, o beşinci sınıftayken boşandı. Susan Tobush, Michigan Tasarım Merkezi’nin başkan yardımcısı ve genel müdürüdür. Thomas Tobush, bir otomotiv parçaları şirketi olan Webasto Americas’ta Kıdemli Program Yöneticisidir. Bayan Tobush, 2010 yılında Wayne Eyalet Üniversitesi’nden siyaset bilimi alanında lisans derecesi ile mezun olmadan on yıl önce, siyasi görüşlerini dile getirmeye çoktan başlamıştı. Ortaokulda, “Kosova’daki kriz beni öfkelendirmişti” dedi. “Arkadaşlarım ‘Kosova nerede’ dediler.”

Bay Arwa ve iki küçük kız kardeşi New Hampshire, Dover’da büyüdüler. Ailesi, Kenya’daki bir Barış Gönüllüleri projesi aracılığıyla tanıştı. Amerikalı annesi Cheryl Arwa kayıtlı bir hemşire olarak katılmıştı. Tanzanya’da doğup büyüyen Luo kabilesinin bir üyesi olan babası James Arwa tercüman olarak çalıştı.

1980’de çift Amerika Birleşik Devletleri’ne taşındı. Annesi, Dover’daki Wentworth-Douglass Hastanesinde hemşiredir. Mikrobiyolog olan babası, 2004 yılında felç geçirdikten sonra kalıcı olarak sakat kaldı. Bay Arwa, 2003 yılında Syracuse Üniversitesi’nden yayın gazeteciliği alanında lisans derecesi ile mezun oldu ve ardından 2008 yılında New Hampshire Üniversitesi’nden uluslararası ilişkiler alanında yüksek lisans derecesi aldı.

Bayan Tobush’un e-postasının gelen kutusuna düşmesinden haftalar sonra, şimdi Michigan Valisi ve Michigan eyaletinin Demokrat başkanı olan Gretchen Whitmer, Medicaid genişlemesiyle ilgili bir tartışma sırasında Bayan Tobush’un e-postasını yüksek sesle okudu. Bay Arwa, “‘Emily Tobush gibi pek çok insan buna gerçekten güveniyor’ dedi” dedi. MS’si nüksetme modunda olan Bayan Tobush, nörolojik ataklar arasında tam veya kısmi iyileşme dönemlerine izin vererek, “Çılgıncaydı” dedi.

Fatura toplanmadı. İkisi aylar sonra, Ocak 2014’te yüz yüze görüştüklerinde, Bay Arwa’nın onun durumuna duyduğu sempati ve onun savunuculuğuna olan hayranlığı, Lansing’deki Tavern on the Square’de parti yaparken aklındaydı. Bayan Tobush, Bay Arwa’dan bahsettiğinde, bir arkadaşı kulak misafiri oldu ve onu tanıştırdı.

Bayan Tobush, “Garrett cesaretim için bana teşekkür etti ve ardından ‘Bir dahaki sefere Lansing’e geldiğinde bana haber ver’ dedi” dedi. “Bu bir tür gereksiz bir yorumdu.” Ancak birkaç hafta sonra orada bir toplantı ayarladığında, öğle yemeğinde buluşup buluşamayacağını sormak için ona bir e-posta gönderdi.

Yine Meydandaki Taverna’da Mart ayında öğle yemeği üç saat sürdü. Bay Arwa, “Her şeyi konuştuk,” dedi. “Ofise döndüğümde, meslektaşlarım sanki öğle yemeği yemiş gibi bana muzip bir şekilde sırıttı.”

O akşam daha sonra Clawson’daki Renshaw Lounge’da içki içmek için buluştular. İyi geceler demeden önce otoparkta öpüştüler.

Nisan ayında, Bill Clinton’ın konuştuğu resmi bir yemekte Bay Arwa’nın konuğu oldu; Onu eski başkanla tanıştırmak için Gizli Servis’le karşılaşma riskini göze aldı. Yıl sonunda Lansing’deki dairesine taşınmıştı.

Bay Arwa’ya Ağustos 2015’te San Francisco merkezli bir siyasi eylem komitesi olan NextGen Climate’da Etkileşim Direktörü olarak bir pozisyon teklif edildiğinde ikisi de eyalet sınırlarının ötesine geçmeyi pek düşünmemişti. “‘Biz neyiz? burada yap? Bu ne olacak?’” dedi. Ama Bayan Tobush’a San Francisco hakkında ne düşündüğünü sorduğunda harekete geçti. “Hayatımızı ve köpeğimizi topladık ve ülke çapında taşındık” dedi.

Bayan Tobush’un daha önce tamamen gönüllü olan siyasi katılımı, reklam ve bağış toplama şirketi Clarify Agency’de dijital stratejist olarak çalıştığı San Francisco’daki ücretli işine dönüştü. Michigan’da, bir perakende tasarım firması olan IGA gibi şirketlerde pazarlama pozisyonları aracılığıyla hayatını kazanmış ve MS tedavilerinin parasını ödemişti.

Ancak Clarify’daki iş kısa sürdü. San Francisco’ya taşınmalarından bir yıl sonra, Bay Arwa’dan yeni bir süper-politik eylem komitesi olan For Our Future’ın ulusal politik direktörü olması için Washington, DC’ye taşınması istendi. Kabul etmeden önce kız arkadaşıyla bu konuyu konuşması gerektiğini söyledi.

Cevabı onu şaşırttı. “‘DC’nin bir seçenek olduğunu bilmiyordum’ dedi” dedi. Bayan Tobush, çocukken The West Wing’i izlemeye başladığından beri Washington’da yaşamak istiyor. Tobush, “Hillary için çok heyecanlıydık ve kazanacağımızı düşündük” dedi.

Donald Trump’ın galibiyeti, Washington’daki ilk dört yıllarında karşılaştıkları tek ters rüzgar değildi. 2018’de Bayan Tobush, bir MS nüksetti. Bay Arwa’nın Ulusal Seçim Bölgesi Komitesi’nde çalışmak üzere iş değiştirdiği yıl olan Şubat 2019’da, doktorlarının ertesi yıl MS tedavisi olarak tekrarlamayı planladığı kemoterapiye başladı.

2020’deki tedavi, pandeminin başlangıcına denk geldi. “Bağışıklık sistemim yoktu” dedi. “Bu yüzden dairemizin kapısını hemen hemen kapattım ve ayrılmadım.”

Evlenme teklifinde bulunan Bay Arwa için bu, nişan yüzüğü almayı zorlaştırdı. Dünya bir anda kapanınca, “Covid’i atlatabilirsek her şeyin üstesinden gelebiliriz diye karar verdim” dedi. Bayan Tobush, San Francisco’dan beri evlenmeyi ima etmişti. Ama ona nereye gittiğini söylemeden daireyi terk etmek için çaba sarf etti. Bu yüzden izlerini örtmek için günlük koşularını kullandı.

“Genellikle bir saat veya daha fazla koştum” dedi. Ancak 2020 yazında, “Belki çeyrek mil yürür ve sonra Uber’le kuyumcuya giderdim.” Eve gitmeden önce terliyormuş gibi görünmesi için üzerine su döktü.

20 Aralık 2020’de ikisi de Beyaz Saray yakınlarındaki Ulusal Noel Ağacı’nı ziyaret etmek için randevu için giyindiler. Bay Arwa, tuttuğu nişan fotoğrafçısını görünce Bayan Tobush’tan maskesini çıkarmasını istedi. Ama ‘Maskemi boşuna çıkarmıyorum’ gibiydim” dedi. Sadece Bay Arwa “Benimle evlenir misin?” Kabul etti. “Çok şok oldum” dedi. “Ağladım, ağladım, ağladım. En güzel gündü.”

Bayan Tobush ve Bay Arwa, 19 Kasım’da Detroit Opera Binası’nda evlendiler. Michigan Eyaleti Senatörü seçilmiş, Universal Life Kilisesi’nin arkadaşı ve bakanı Sam Singh, aşılanmış 125 konuğun önünde geleneksel bir tören düzenledi.

Bay Singh’e ek olarak, yalnızca bir diğer seçilmiş yetkili katıldı, Michigan Demokratı ve gelinin yakın arkadaşı olan Temsilci Haley Stevens. Bu kasıtlıydı. Bay Arwa, “Dostça ve aile ortamı olmasını istedik” dedi.

Odadaki siyasi yaygara eksikliği, konukların sunakta gördükleri samimiyetle örtüşüyordu. Bayan Tobush’un kız kardeşi Nedime Sarah Todebush, yeminlerini ederken kız kardeşinin arkasında durdu.

“O anda Garrett’ın yüzünde çok fazla duygu ve sevgi gördüm” dedi. “Bu en iyisiydi”

Bugün

Ne zaman 19 Kasım 2022

Nereden Detroit Opera Binası, Detroit, Mich.

Washingtonlular Bay Arwa, 2019 yılında Ulusal Demokratik Yeniden Bölgelendirme Komitesinde çalışmaya başladı ve Temmuz ayında geçici İcra Direktörü oldu. Bayan Todebush, Sağlık Hizmetlerini Koruma Komitesi’ndeki mevcut pozisyonuna Nisan ayında başladı. 2021’de çift Washington’dan Cheverly, Md.’ye taşındı.

Sevgiyi hisset Yine Detroit Opera House’da düzenlenen bir resepsiyonda çift, Adele’nin Bob Dylan tarafından yazılan “Make You Feel My Love” şarkısında dans etti. Her iki sanatçı da favorileri arasında. Dans pistindeki anlarına hazırlanmak için Maryland, Silver Spring’deki Arthur Murray Dans Stüdyosunda rumba dersleri aldılar. Eğitim meyvesini verdi. Bayan Tobush, “Başardık” dedi.

Birleşik Konuşmalar Dana bonfile ve pekan cevizli somondan oluşan bir akşam yemeğinin ardından konuklar düğün konuşmaları için yerlerini aldılar. Siyaset bazılarının içine sızdı. Bay Arwa, “Bakanlığa olan bağlılığımızı detaylandırarak siyasi rehberlik sağladılar” dedi. Tören, Yargıtay kararlarından okumaları içeriyordu Loving v. Virginia ve Obergefell v. Hodges.