Laparoskopi nedir ve nasıl uygulanır?

çavuş

Aktif Üye
LAPAROSKOPİ NEDİR?

Laparoskopi, gelişen çeşitli hastalıkların teşhis ya da tedavisi sürecinde karın bölgesindeki organları incelemek için kullanılan cerrahi bir teşhis prosedürüdür. Halk içinde kapalı ameliyat olarak da bilinen laparoskopi, batın içerisine küçük kesiler ile girilerek bir kamera ve cerrahi enstrümanlarla yapılan bir cerrahi metottur.

Laparoskopi sırasında karın bölgesindeki organlara bakmak için laparoskop ismi verilen bir alet kullanır.

Laparoskop, önünde yüksek yoğunluklu bir ışık ve yüksek çözünürlüklü bir kamera bulunan uzun, ince bir tüptür. Alet, karın duvarındaki bir kesiden karın bölgesine sokulur.

Kamera ilerledikçe elde ettiği imajları bir görüntü monitörüne gönderir ve tabibin bedenin içini açık ameliyat olmadan gerçek vakitli olarak görmesini sağlar. Bu süreç sırasında gerekli olduğu takdirde biyopsi örneği alınması da mümkündür.

LAPAROSKOPİ NASIL YAPILIR?

Bu çeşit ameliyatlar için yaygın olarak genel anestezi verilir. Bu, prosedür boyunca bireyin uyuyacağı ve rastgele bir acı hissetmeyeceği manasına gelir. Genel anestezi sürecinde bireyin damarlarından birine intravenöz yani damar içi bir sınır yerleştirilir. Bu intravenöz çizgi aracılığıyla, anestezi uzmanı bireye özel ilaçları verebilir ve sıvılarla gerekli hidrasyon sağlayabilir.

Laparoskopi sırasında cerrah göbek deliğinin altına bir kesi yapar ve akabinde bu kesinin içine kanül ismi verilen küçük bir tüp yerleştirir. Kanül, bireyin karnını karbondioksit gazı ile şişirmek için kullanılır.

Bu gaz, tabibin karın organlarınızı daha net görmesini sağlar. Karın bölgesinin karbondioksit gazi ile şişirilmesinin akabinde cerrah trokar ismi verilen kanallar vasıtasıyla laparoskopu kesiden içeriye sokar.

Laparoskop ucunda yer alan kamera, imgeleri bir ekranda göstererek bireyin organlarının gerçek vakitli olarak görüntülenmesini sağlar.

Laparoskopi sırasında açılacak kesilerin sayısı ve boyutu, cerrahın hangi makul hastalıkları doğrulamaya yahut ekarte etmeye çalıştığına göre değişiklik gösterebilir.

Yaygın olarak her biri 1 ila 2 santimetre uzunluğunda bir ila dört kesi yapılır. Bu kesiler yardımıyla cerrahın biyopsi yapmak için kullanımı gereken öbür bir cerrahi alet üzere öbür aletleri de karın boşluğuna yerleştirmek mümkün olur.

Laparoskopi süreçleri tamamlandıktan daha sonra aletler çıkarılır. Kesiler çabucak sonrasında dikişlerle kapatılır. Kimi durumlarda kesilerin üzerine bandaj yerleştirilebilir.