Lin-Manuel Mirandas San Juan, Porto Riko

çavuş

Aktif Üye
Söz yazarı, aktör, yönetmen ve yapımcı Lin-Manuel Miranda, “Ben çocukken, büyükbabamla büyük bir bağım vardı,” dedi. “Her yıl ailemle birlikte bir aylığına Porto Riko’ya seyahat ediyorum. Ablam ve ben büyüdükçe, yılda bir aylığına oraya gönderildiğimizi söyleyebilirsin sanırım.”

Bu aylar Miranda Bey’in yemek, sanat ve kültür zevklerini şekillendirdi. “Otelde kalmadım, şehirde kaldım, Porto Riko yemeği yedim. Turist olmaktan farklı.”

Yıllar geçtikçe, Bay Miranda, Porto Riko’nun en önde gelen savunucularından biri olarak ortaya çıktı. Gelecek ay müzikal Hamilton’ını iki haftalığına San Juan’daki Centro de Bellas Artes Luis A. Ferré’ye geri getirecek ve Hispanik Federasyonu ve Puerto’da eğitim eşitliğine adanmış bir hayır kurumu olan Flamboyan Vakfı’nı destekleyen bir bağış toplama etkinliğine ev sahipliği yapacak. Riko.

Bay Miranda’nın San Juan’ı, çok fazla tarihi ve özgünlüğü olan bir eser – ve elbette, besteci için özel öneme sahip iki yer de dahil olmak üzere, ağırlıklı olarak sanattan yararlanan bir eser: Mağazalar ve yiyeceklerin bulunduğu ortak bir alan olan Placita de Güisin ve Galeria Lin-Manuel Miranda, Bay Miranda’nın sanatına ve aile tarihine adanmış sergilerle. Bay Miranda ödüllerinin çoğunu – Tonys, Grammys, bir Pulitzer – Galeria’ya bağışlamıştır. Dikkate değer bir istisna dışında.

“Noel için babam bana ‘Hamilton’ için kazandığım Emmy’yi verdi – dokuz ay önce evine gönderilmişti. “Bizim evde olduğunu fark ettik, bu yüzden Mutlu Noeller!” “Hediyeniz benim kazandığım bir ödül mü?” “Hâlâ ‘Hamilton’ Emmy ödülüm var … çünkü onu Noel için aldım.”

İşte Bay Miranda’nın San Juan ve çevresinde en sevdiği beş yer.

1. Otel El Convento

Bay Miranda, “genç, neredeyse büyümüş”ken, “Bir araba kiraladım, Eski San Juan’dan geçtim ve her şeyi – kolonyal binaları, parke taşlı sokakları” gördüm.

Bu binalardan biri de en sevdiği lüks otellerden biriydi: 17. yüzyıldan kalma eski bir manastır olan Hotel El Convento. “Körfeze bakan büyüleyici bir otel” diyen yetkili, “otelin İspanyol kolonyal mimarisi, takımadaların geçmişini hatırlatıyor” dedi.

2. Centro de Bellas Artes Luis A. Ferre

Birkaç yıl önce, Bay Miranda, Centro de Bellas Artes Luis A. Ferré Tiyatrosu’nda “Hamilton” oynadı ve kısa süre önce, Éktor Rivera tarafından Rita Moreno’ya ithaf edilen yeni bir duvar resminin açılışı için geri döndü. Merkez için “çok güzel” dedi. “Orada bir ‘West Side Story’ prodüksiyonu gördüm ve her zaman bir şeyler oluyor.”

“‘Hamilton’ı çekerken, sahne arkasını bizimle paylaşan bir çocuk Noel prodüksiyonu vardı – oradayken gerçekten adadaki tiyatro topluluğunun bir parçası gibi hissediyorsunuz” dedi.

3. Cerro Gordo Plajı

Bay Miranda, San Juan şehir merkezinden yaklaşık yarım saat uzaklıktaki Vega Alta’daki cömert kumsal hakkında, “İşte çocukluğumdan tüm yaz fotoğrafları,” dedi. Çalışırken zamanının çoğunu büyükanne ve büyükbabasının evinde geçirdi, ancak yazın ara sıra “sahile gidiyoruz – ve burası çok güzel. Burası benim çocukluk plajım.”

Bu kıyılarda denizin sesi özellikle yumuşaktır. “Dalgalar o kadar soğuk ki, çocukları ve köpeği ortalıkta koşturabilirsiniz ve Porto Riko’da suya girip çıkmak çok kolay. Ben sadece bu sahili görüyorum ve orası benim evim.”

4. Cafe Manolin

Bay Miranda, Old San Juan’da yeni bir keşif olarak gördüğü lüks restoran hakkında “Cafe Manolín, harika Porto Riko yemeklerinin en güzel örneğidir,” dedi ve “burası şimdiden benim yeni eski moda adresim” dedi. “İster madurolar kadar tatlı ister tuzlu ve kızartılmış olsun, bir şekilde muz alacaksınız. Bir pirinç alırsınız – beyaz pirinç olabilir, kahverengi pirinç olabilir. Ve fasulye alacaksın – barbunya alabilirsin, siyah fasulye alabilirsin, mercimek alabilirsin.”

“Bunlar Porto Riko’daki deneyimlerime göre yiyecek grupları: pirinç, fasulye, muz, et” dedi. “Benim için: kırmızı fasulye ve maduroslu beyaz pirinç – tatlı muzları severim – ve tavuk veya biftek chicharrones.”

5. Porto Riko Sanat Müzesi

Bay Miranda, Porto Riko’daki sanat ve sanat organizasyonları için yıllardır aktif olarak para topluyor ve “keşfettiğimiz şeylerden biri, 17. yüzyıldan kalma bir Porto Riko sanatı hazinesinin orada olduğuydu.” Vault ,” diyor. “Pek göstermiyor.”

Santurce semtindeki Porto Riko Sanat Müzesi 2000 yılında açıldı, ancak yeni kalıcı koleksiyon 2019’a kadar açılmadı. Bay Miranda, “17. yüzyıldan şimdiki ustalara bir sergileri var ve gerçekten bir soy görüyorsunuz,” dedi. “Dünya çapında kutlanan teknikleri ve Porto Riko’da yerel bir Porto Riko havasıyla kendilerini nasıl gösterdiklerini – 17. yüzyıldan kalma bir valinin portresinde bile – görmek etkileyici.”

Haberler Seyahatini Takip Edin -de instagram Ve Haftalık Travel Dispatch bültenimize kaydolun Bir sonraki tatiliniz için daha akıllı seyahat ve ilham için uzman ipuçları almak için. Gelecekteki bir kaçışın hayalini mi kuruyorsunuz yoksa sadece bir koltukta mı seyahat ediyorsunuz? bizimkilere göz atın 2023’te 52 destinasyon.