Meksika düğün standardı olan mariachi yeni bir çağa doğru nasıl gelişiyor?

babaadam

Aktif Üye
Bayan Tate, “Bu mariachi grubu ve bu temsil beni daha çok heyecanlandırdı çünkü kocam Afrikalı-Amerikalı ve ailelerimiz bir araya geliyor” dedi. “Düğünü yapan şeyin bu olduğunu hissediyorum. Grup olmasaydı aynı şey olur muydu bilmiyorum.”

Bir kültürün ritmi

Mariachi'nin bir kelime olarak birden fazla anlamı vardır. Bu terim, belirli bir müzik tarzını, topluluk çalımını veya bireysel bir grup üyesini ifade edebilir.

Arizona Üniversitesi Güneybatı Merkezi'nde yardımcı doçent olan ve 20'den fazla yıldır etnomüzikolojinin yanı sıra Chicano ve Latin müziği, tarihi ve müziği eğitimi alan 51 yaşındaki Estevan Azcona, bir mariachi müzisyeninin “bir mariachi grubunda çaldığını ve mariachi müziği çaldığını” söyledi. Yıllar Kültür öğretir.

Bir mariachi'de müzisyenler çeşitli telli çalgılar (gitar, gitar, keman ve ara sıra arp) yanı sıra trompet ve topluluğun büyüklüğüne bağlı olarak davul çalarlar. Genellikle bir veya iki baş şarkıcı vardır. Enerjik ritimler yoğun, bulaşıcı ve ayırt edici bir ses yaratmak için birleşiyor.

“Şarkı söylemek, geleneksel mariachi olarak hayal gücümüzde katılaştırdığımız şeyin önemli bir parçası; Bu, elbette, müzisyenlerin genellikle giydiği stilize charro, charra veya charrx kıyafetlerine ek olarak,” dedi Austin Texas Üniversitesi'nde Latin dili araştırmaları alanında doçent olan 55 yaşındaki Laura G. Gutiérrez. “Yetenekli bir mariachi, mariachi geleneğine uygun her şarkıyı besteleyebilir. Sanırım bu açıklık nedeniyle herkes kutlamaya davet edilmiş hissediyor ve hepimiz hoş karşılanmış hissediyoruz.”

Müziğin kökenleri orta Meksika'ya, büyük ölçüde Jalisco çevresine kadar uzanabilir. Bölgede ortaya çıkan halk müziği yerli, Afrika ve İspanyol ritimlerini bir araya getiriyordu.