Neden giderek daha fazla gelin yalnız bekarlığa veda kaçamakları seçiyor?

babaadam

Aktif Üye
Aja Dang-Puspos, Temmuz 2022’de Arizona, Carefree’deki Civana Siteness Resort and Spa’daki bekarlığa veda partisine şampanya ve çilek için geldi. Hafta boyunca dikkatle planladığı seyahat programında spa uygulamaları, ses banyosu ve Reiki ile şifa tedavileri ve su aerobiği ve turşu topu gibi tesis aktivitelerinden daha fazlası yer alıyordu.

Los Angeles’ta yaşayan küçük bir işletme sahibi ve YouTube içerik oluşturucusu olan 36 yaşındaki Bayan Dang-Puspos, dinlenme, kişisel bakım ve keyifle geçirilecek bir haftayı iple çekiyordu. Bekarlığa veda için istediği her şeye sahipti ama ortak bir unsuru yoktu: misafirler. Tek kişilik bir bekarlığa veda partisiydi.

Bayan Dang-Puspos, “En stressiz süreçti” dedi. “Kimsenin bana ne yapacağım, nerede yemek yiyeceğim, nereye gideceğim hakkında sorular sormasını istemedim. Sadece şımartılmak istedim.”

Bayan Dang-Puspos’un partisi, basmakalıp, daha popüler olan bekarlığa veda partisi türünden bir ayrılıştır — kadın gruplarının uyumlu tişörtler giyip Nashville gibi bir kasabada dolaştıkları veya parti süslemeleri ve hayvan biçimli eşyalarla dolu kiralık evler kiraladıkları. Scottsdale, Arizona’daki yüzme havuzları. The Knot’a göre çiftlerin yaklaşık yüzde 80’i 2022’de bir bekarlığa veda partisi düzenleyeceklerini söyledi ve ortalama katılım 10 kişi oldu; insanların sadece yüzde 11’i bir ila beş misafirin olduğu bir parti verdi.


The Knot’un Genel Yayın Yönetmeni Lauren Kay, “Bach partileri eski bir gelenek ama düğünler gibi çok bireysel hale geldiler” dedi. “Evlenmeden veya tek başına seyahat ederek evlenebilir misin? Kesinlikle.”

Bir parti için neredeyse bir düzine misafirle mücadele etmek her gelin için cazip değildir ve tüm katılımcılar bir bekarlığa veda partisine katılmak için 1.500 ila 2.000 dolar veya daha fazlasını harcamak istemez. Dozu artırmak yerine, bazı kadınlar dozu düşürmeyi ve Fireball çekimlerini buğday çimi suyuyla değiştirmeyi tercih ediyor. Yalnız bekarlığa veda partileri, düğün planlamasının ve günlük hayatın stresinden kurtulma şansı sunar.

Bayan Dang-Puspos için kişisel gelişimde de fayda vardı. Tek başına geçirdiği zaman, kendine olan güvenini ve düğünden sonra kimliğinin nasıl değişeceğini düşünmesine izin verdi, dedi.


26 yaşındaki Monica Daniels da yalnız bekar tatilini şifa buldu. Dallas’ta bir mali danışman olan Bayan Daniels, Aralık 2022’deki düğün haftasında seyahat etmeye karar verdi. “Her ihtiyacın karşılandığı” bir Scottsdale tatil yeri olan Phoenician’da iki gün geçirdi. Spa’nın dalma havuzunda ve saunada rahatladı ve 90 dakikalık bir masajın keyfini çıkardı. Gezi ona, profesyonel bir futbolcu olan Darrion Daniels ile uzun vadeli, genellikle uzun mesafeli ilişkisinin yanı sıra nasıl bir eş olmak istediğini düşünme fırsatı verdiğini söyledi.


Gezinin, 17 Aralık’taki düğünü sırasında dikkatli ve tamamen hazır kalmasına yardımcı olduğunu belirtiyor.

New York’ta bir Saratoga Springs oteli olan ve birkaç kişiye ev sahipliği yapan Saratoga Arms’ın sahibi Amy Smith, “Gelin adaylarının düğün günlerinden önce vermeleri gereken pek çok karar var – süreçten yorgun düşüyorlar” dedi. Geçen yıl yalnız bekarlığa veda partileri. “Başlangıçta bu tür bir talep karşısında şok olduk, ancak bu kadınlarla konuştuğumuzda, umutsuzca biraz dinlenmeye ihtiyaçları olduğunu anladık.”

Bayan Smith, müstakbel gelinlerin tesisin “Ben, Kendim ve Ben” paketini ayırttığını söyledi. Jouët şampanya. Paket öncelikle Boston ve New York’ta annelerin yanı sıra çalışan kadınlar tarafından rezerve edilirken, Bayan Smith nişanlı kadınlarda da bir artış gördüğünü söyledi. Ekibi, özel bir cin kokteyli hazırlamak veya düğün temalı bir romantik komedi filmi gecesi düzenlemek gibi sık sık konaklamalarını özelleştiriyor.

Brooklyn merkezli bir yazar olan Annie Daly, yalnız seyahat etmeye alışkındır. Ağustos 2018’de bekarlığa veda partisi için Kosta Rika’ya tek başına uçtuğunda, arkadaşlarının pek şaşırmadığını söyledi; Bunun yerine, onu gitmesi için cesaretlendirdiler. Daha sonra Self dergisinde evlilik öncesi “Solomoon” hakkında kişisel bir makale yazdı ve aldığı hayran mektuplarının miktarına şaşırdı.


Ancak yalnız bekarlığa veda partileri her zaman destek toplamaz.

Hem Bayan Dang-Puspos hem de Bayan Daniels, yalnız bekarlığa veda partilerinin tartışma konusu haline geldiği sosyal medyadaki yolculuklarını anlattılar. Bazı insanlar, bekar bekar kızların, gelinin son vedasında arkadaşlarını ve ailesini kandırarak onların geleneksel kutlama beklentilerini boşa çıkardığına inanır.

Bayan Dang-Puspos, internette bazı kişilerin kendisine neden “arkadaşlarını bu fırsattan mahrum bıraktığını” sorduğunu söyledi. Bayan Daniels’ın gezisinden sonra bir arkadaşı, sanki Bayan Daniels istediği için değil, mecbur olduğu için yalnız gitmiş gibi, onunla gelmeyi teklif ettiğini söyledi.


Dang-Puspos, gezisinin alışılmadık doğasından ilham alan yorumculara odaklandığını ve kararına katılmayanlar yerine benzer kutlamalar yapmayı düşündüklerini söyledi.

Bayan Dang-Puspos, “İsterlerse büyük bir bekarlığa veda partisi verebilirler” dedi. “Bekar bir kızın doğası, hadi içelim, partiye gidelim şeklindedir.” Sadece ben değilim.”