Santa Fe'de uzun mesafe el bisikleti turu

çavuş

Aktif Üye
Sanat galerileri, restoranlar ve Santa Fe'de haftalık çiftçi pazarının merkezi olan Santa Fe Demiryolları'ndan 80 kilometrelik Yarım Yüzyıl yolculuğunun başlangıcı için sıraya giren yüzlerce bisikletçi renkli Lycra kıyafetlerine sarılırken sinir enerjisi elle tutulur haldeydi. NM, bekledi. Daha sonra, motosikletli sekiz polis memuru kavşakları korumak için önümüzde yarışırken nihayet şehrin içinden geçtik.

New Mexico Yasama Meclisinin toplandığı Roundhouse'un yanından geçtik. Dört müzenin Kızılderililerin Güneybatısını, İspanyol sömürge geçmişini ve daha fazlasını araştırdığı Museum Hill'i geçtik. Sonunda, yaklaşık bir düzine mil sonra Santa Fe çok arkamızdaydı ve biz tek başımıza, engebeli çiftlik arazisinden geçiyorduk.

Bu, her baharda tarih, sanat ve yerli gelenekler bakımından zengin yüksek bir çöl manzarasında birlikte sürüş yapma mücadelesi ve arkadaşlık için gelen 1.500'den fazla katılımcının katıldığı iki günlük bir bisiklet etkinliğinin ikinci günüydü. Half Century Trek'e gelen herkes arasında el bisikletine sahip olan tek kişi bendim.

El bisikletleri, sürücülerin sırtüstü oturmasına veya uzanmasına, krankları elleriyle döndürmesine ve bacak gücü yerine kol gücünü kullanarak hareket etmesine olanak tanır. Hafif bir İsveç modeli olan el bisikletim, benim gibi bacaklarını hareket ettiremeyen insanlar için gerekli olan elektrikli bir yardımcı motorla donatılmıştı.

Kollarım bunu hissederdi

On iki yıl önce, Güney Kaliforniya'daki Joshua Tree Ulusal Parkı'nda bir tırmanma turuna liderlik ederken ölümcül bir hata yaptım ve sert kayanın 12 metre üzerine düştüm. Düşme omurgamı kırdı ve omuriliğimi kesti, beni felç etti.

Uzun süren rehabilitasyonumun ardından artık yapamadığım şeyler arasında en çok bisiklet sürmeyi özlediğimi fark ettim. Sakatlığımdan önce bisiklet sürmek hayatımın önemli bir parçasıydı, çünkü ailem bana 12 yaşımdayken üç vitesli bir Raleigh bisikleti vermişti. Daha sonra Güney Kaliforniya'nın kıyı dağlarında bisiklet sürdüm, bir bisiklet kulübüne üye oldum ve hatta bisiklet yarışlarında şansımı denedim.

El bisikleti, kazadan sonra özlediğim özgürlüğü ve macerayı deneyimlememi sağladı. İlk başta çok zorlandım ama elektrik motoru sayesinde engelli olmayan arkadaşlarıma ayak uydurabildim. Hala uzun mesafe bisiklet sürebileceğimi kendime kanıtlamam gerektiğinden Yarım Yüzyıl'a kaydoldum.

Yolculuk beni Santa Fe'ye dönmeden önce düz ve engebeli arazilerden geçirecekti. Saatler sonra bitiş çizgisine ulaştığımda kollarım bunu hissedecekti.

'Solunuza!'

Yolculuğun ilk birkaç milinde, e-bisikletin aküsünü gelecek daha büyük tepeler için korumaya kararlı olarak sert bir şekilde pedal çevirdim. Kol kaslarınızı çalıştırmanın el bisikletinde gücü ve kuvveti artırabileceğini bilerek aylardır bu sürüşe hazırlanıyordum. Ancak Waco, Teksas'taki Baylor Üniversitesi'nin sağlık, insan performansı ve rekreasyon bölümü başkanı Paul M. Gordon, bacak kaslarının asla üretemeyeceği kuvveti üretemeyeceğini ve bunun büyük ölçüde kas kütlesindeki farklılıklardan kaynaklandığını söylüyor.

Ancak kas gücü eksikliğini telafi edecek e-assist sayesinde omurilik yaralanması olan bisikletçiler, pedal çevirmek için bacaklarını kullanan bisikletçilere ayak uydurabilir. Üç tekerlekli bisikletimin ön tekerleğinde, koltuğumun arkasında lityum pille çalışan bir elektrik motoru var. Güç yalnızca krankları çevirdiğimde artıyor ve bir anahtar destek seviyesini ayarlamamı sağlıyor.

Ancak daha hızlı sürücüler beni geçerken bile pil gücünü artırmaya hazır değildim. At çiftliklerinin, eski bir mezarlığın ve New Mexico'nun İspanyol tarihini yansıtan kiliselerin yanından geçerken, onları takip etme yönündeki rekabetçi dürtüye direndim.

Bisikletçilerden oluşan uzun bir kuyruk, adını bölgenin zengin turkuaz madenciliği geçmişinden alan, Santa Fe ile Albuquerque arasındaki manzaralı bir yol olan Turquoise Trail 14 boyunca kıvrılıyordu. Yel değirmenleri yavaşça dönerek pinyon ve ardıç ormanlarında yaşayan hayvanlara su pompalıyordu.

Yaklaşık 35 kilometre sonra, fıstık ezmeli sandviçleri yemek ve dost canlısı gönüllülerin görev yaptığı bir büfede Gatorade içmek için durdum. Daha sonra bir çömlek atölyesi ve butik bira fabrikalarının işaretlerini geçerek arabayı sürmeye devam ettik. Galisteo köyünün de aralarında bulunduğu bu bölge, uzun zamandır yüksek çölün ışığına ve İspanyol, Kızılderili ve Anglo-Sakson kültürlerinin kesişimine kapılan sanatçıların gözdesi olmuştur.

80 yıl önce fizikçilerin Doğu'dan gelen bir trenden inip Robert Oppenheimer'ın ilk atom bombasını yapmasına yardım etmek için Los Alamos'a doğru yola çıktığı Lamy İstasyonu sapağını geçtik. Bu noktada evden uzakta bir Tesla sürücüsü gibi menzil ve pilime dikkat etme konusunda endişeleniyordum. Yükünün yaklaşık yarısını kullanmıştım.

Bahar genellikle New Mexico'daki en rüzgarlı mevsimdir. Bugün de farklı değildi ve rüzgara doğru yelken açıyorduk. Kollarım şiddetli bir şekilde hareket ediyordu ve ekstra çalışmayı telafi etmek için e-desteği artırma zamanının geldiğine karar verdim.

Diğer sürücüleri geçmeye başladım ve dağlara tırmanmaya yetecek kadar pil gücüm olduğunu bilerek kendimi daha güvende hissettim. Yine de kollarım yokuş yukarı çıkarken yoruldu ama yokuş aşağı yuvarlandıkça toparlandılar. Yanlarından hızla geçerken diğer sürücülere “Solunuzda!” diye bağırdım.

Terapi olarak el bisikleti

Beş yıl önce, Tom Carr'ın terapötik rekreasyon direktörü olduğu Denver yakınlarındaki Craig Hastanesi'nde el bisikletini denedim. El bisikleti, Craig'in omurilik veya travmatik beyin hasarı olan kişilerin tedavisinde uzmanlaşmış rehabilitasyon programında önemli bir araçtır.

Bay Carr, “Omurilik yaralanması olan kişileri, kaldıkları andan itibaren el bisikletine güvenli ve başarılı bir şekilde yerleştirebiliyoruz” dedi. “Rüzgarı saçlarınızda hissetmek, hastaların bir daha deneyimleyip deneyimleyemeyeceklerini bilemeyeceği bir şey.” Elektronik yardımın büyük bir savunucusu haline geldiğini ekledi, “özellikle bunu ilk kez deneyenler için. ”

Ancak el bisikletleri ucuz değildir. 10.000 ila 15.000 ABD Doları veya daha fazlasına mal olabilirler. Neyse ki, omurilik yaralanması olan veya geleneksel iki tekerlekli bir araca binmelerini engelleyen tıbbi durumları olan kişiler, satın almadan önce bir tane deneyebilirler. Örneğin, Rhode Island'da el bisikletleri konusunda uzmanlaşmış bir bisiklet mağazası olan Bike-On, ülke çapında çeşitli yerlerde denemeler sunuyor. Ve kayak kazasında yaralanan bir sporcu tarafından kurulan Vermont merkezli Kelly Brush Vakfı, uyarlanabilir spor ekipmanlarının maliyetini karşılamak için hibe sağlıyor. Web sitelerinde Amerika Birleşik Devletleri'nde el bisikleti deneyimleri sunan kuruluşlara bağlantılar bulunmaktadır.

Tamamlanmış bir macera

Yolculuğun sonuna yaklaşmıştık ve her ne kadar grubun dostluğundan keyif alsam da, üç buçuk saat süren marşın ardından bisiklet maceramın sona ermesine hazırdım. Kollarım yorulmuştu. Pilim neredeyse boştu. Yine de sonuna kadar gidebileceğimi biliyordum.

Yolculuğun son milleri Eski Pecos Yolu'nu ve orijinal Route 66'nın bazı kısımlarını eski Santa Fe'nin dolambaçlı sokakları boyunca takip etti. Avrupalı yerleşimcilerin gelişinden çok önce bu yol, Pueblo, Apaçi ve Komançi kabileleri arasında bir ticaret yolu olarak hizmet ediyordu. Bugün Santa Fe'yi popüler bir turistik yer haline getiren kaliteli otellerin, restoranların ve sanat galerilerinin bazılarının yanından geçmektedir. Bisiklet sürmeye devam ettim ve hedefime yaklaştım.

Sonra nihayet Railyard bölgesine geri döndüm ve bir gönüllü bana kurdeleli bitirici madalyası verdi. Onu mutlu, yorgun, gururlu bir şekilde kabul ettim. Rüzgarı saçlarımda hissettim ve bacaklarımı hareket ettirmeyi bıraksam bile uzun bir bisiklet yolculuğunun getirdiği başarı hissine yeniden kavuştum.

Haberler Travel'ı takip edin Şu tarihte: instagram Ve Haftalık Travel Dispatch bültenimize kaydolun Akıllı seyahat etme konusunda uzman ipuçları almak ve bir sonraki tatiliniz için ilham almak için. Gelecekteki bir tatilin mi hayalini kuruyorsunuz yoksa sadece koltuğunuzdan mı seyahat ediyorsunuz? Bizim göz atın 2024'te ziyaret edilecek 52 yer.