The Last Highway – Kayıp Otoban

İstanbullu

Yeni Üye
THE LAST HİGHWAY – KAYIP OTOBAN
Orjinal adı ile The Last Highway, Türkçe’ye Kayıp Otoban olarak çevrilmiş. 1997 ABD yapımı filmin yönetmenliğini David Lynch yapmış.

İZLENİMLERİME GELİNCE;
İzlediğim yerde kırk altıncı dakikada kesildi ve tekrar çalıştıramadım. Birçok yerde filmi arayıp izlemeye çalıştım fakat hiçbiri düzgün çalışmıyordu. İzlememeye karar verdim ve arayışlarımı bıraktım. Yarım bıraktığım şeyler sürekli zihnimi meşgul eder kendimi bildim bileli. Bu da öyle oldu. Şeytan dürttü ve İngilizce olarak yani “The Lost Highway” şeklinde değil de Türkçe olarak “Kayıp Otoban” şeklinde aratıp tekrar karşıma çıkan sitelerde izlemeyi denedim. Birkaç başarısız girişimden sonra nihayet çalışan bir video buldum.

DAKİKALAR GEÇİYOR, İZLİYORUM.
Film öncesi araştırmalarımda bolca sürreal görüntü olduğunu okumuştum. Bu yüzden yönetmen David Lynch’in en karmaşık filmi kabul edilmiş. Sırf bu beklenti uğruna izlemeye devam ettim. Sürreal imgelerden ne anladığım konusunda kafam karıştı doğrusu. Filmi bir başyapıt olarak görenler kadar filmin hiçbir şey anlatmadığını söyleyenler de olmuş. Sanırım ben ikinci kısma giriyorum. İzlerken bu kadar sıkıldığım bir film daha hatırlamıyorum. Evet başları sarmayan filmler izledim ama bunun tutulacak hiçbir tarafı yok gözümde.

Hani her filmde mutlaka bir iki replik eklerim ya, bunda onu da bulamadım. Aslında bulamadım değil de hiçbir replik ilgimi çekmedi desem daha yerinde olur.

İzlemeyenler için kesinlikle bir kayıp değil diyorum. Tüm kötü eleştirilere rağmen yine de merak ediyorum diyenlere ise keyifli seyirler diliyorum.:)