Tüm Zamanların En İyi 35 Romanı

huseyin

Yeni Üye
İngiltere’nin en büyük gazetelerinden biri olan The Telegraph, geçtiğimiz günlerde tüm zamanların en iyi 35 romanı isimli bir liste yayınladı. Bu listede Tolkien’den Proust’a kadar pek çok büyük yazarın en iyi romanları seçildi.35. EMİLE ZOLA – GERMİNAL (1885)
Fransız edebiyatının bir başka önemli ismi Emile Zola, 1885’te yazdığı Germinal kitabında toplumsal değişimi konu alır. Maden işçilerinin açlıktan taviz vermeden sürdürdükleri gerçek bir grevi anlatan yazar, bu kitabıyla Fransız edebiyatına önemli bir eser kazandırmıştır.

34. ALBERT CAMUS – YABANCI (1942)
Varoluşçu yazar Camus’un en ünlü romanlarından biri olan Yabancı, yayınlandığı yıllardan bu yana hala ses getirmektedir. Sisifos Söyleni ve Veba gibi büyük eserlere ilham kaynağı olan Yabancı’da Cezayir’de tesadüfen bir Arap’ı öldüren bir Fransız’ın öyküsü anlatılır.

33. UMBERTO ECO – GÜLÜN ADI (1980)
İtalyan edebiyatının ustalarından Umberto Eco’nun Gülün Adı isimli eseri, 14. yüzyıldan kalma bir İtalyan manastırında geçer. Yazarın ilk romanı olan Gülün Adı’nda İtalya’daki bir manastırda işlenen cinayet anlatılıyor.

32. LEWİS CARROLL – ALİCE HARİKALAR DİYARINDA (1865)
Asıl adı Charles Lutwidge Dodgson olan Lewis Carroll’un Alice Harikalar Diyarında isimli kitabı, konuşan hayvanların dünyasını anlatan harika bir çocuk kitabıdır.

tüm zamanların en iyi 40 romanı

31. FRANZ KAFKA – DÖNÜŞÜM (1915)
Çek asıllı yazarın en bilinen eseri olan Dönüşüm’de metamorfoza uğrayan bir böceğin hikayesi, ironik bir şekilde anlatılır. En yakınları tarafından dışlanan bu böcek, ailenin bir üyesidir, fakat görünüşü nedeniyle kimse onunla ilgilenmek istemez. Pek çok toplumsal soruna ayna tutan kitap, yozlaşmış aile modellerini derinlemesine inceler.

30. İTALO CALVİNO – BİR KIŞ GECESİ EĞER BİR YOLCU (1979)
Kübalı yazarın oldukça ilginç bir başlangıç yaparak yazdığı kitap, son derece eğlenceli postmodernist bulmacalardan oluşuyor. Okura “sen” diye seslenerek onu da kitaba katan yazar, öyküleri yarım bırakarak onları okurun tamamlamasını istiyor.

29. FYODOR DOSTOYEVSKİ – SUÇ VE CEZA (1866)
Rus edebiyatının en büyük isimlerinden biri olan Dostoyevski, Suç ve Ceza’da kahramanımız Raskolnikov zengin bir tefeciyi ve kardeşini öldürür. Fakat suçluluk duygusu peşini bırakmaz ve sevdiği kadına, Sonya’ya tüm olanları anlatır. Polise gider ve teslim olur, ardından cezasını çekmek için Sibirya’ya gider. İnsanlık, masumiyet, vicdan azabı ve özgürlük gibi kavramların ustalıkla işlendiği kitap, dünya edebiyatının en önemli eserleri arasında yer alır.

28. BORİS PASTERNAK – DOKTOR JİVAGO (1957)
Şairlerin şairi olarak anılan Boris Pasternak, Doktor Jivago isimli romanında romantik genç bir doktorun idealizminin Rus Devrimi’nin zulümleri tarafından nasıl çiğnendiğini anlatıyor.

27. JONATHAN SWİFT – GULİVER’İN GEZİLERİ (1726)
Guliver’in Gezilerini okumayan var mıdır acaba? Devler ülkesinde yaşananlar, cüceler ülkesindeki savaşlar… Her çocuğun hayallerini süsleyen maceralar, Jonathan Swift’in kalemiyle bambaşka bir kimliğe bürünüyor.

26. ORHAN PAMUK – BENİM ADIM KIRMIZI (1998)
Nobel ödüllü yazarımız Orhan Pamuk, çok ses getiren Benim Adım Kırmızı isimli kitabında 1591’de İstanbul’da öldürülen bir ressamın hikayesini konu alıyor. ressam öldürüldü.

25. GABRİEL GARCİA MARQUE – YÜZYILLIK YALNIZLIK (1967)
Kolombiyalı yazar bu kitabında efsane ve gerçekliği büyük bir ustalıkla işliyor. Yazr bu kitabı ile 1982 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandı.

24. HERMAN HESSE – BONCUK OYUNU (1943)
İsviçreli yazar Boncuk Oyunu’nda, savaşın acımasız ortamını daha yaşanabilir kılmak için, Doğu ve Batı felsefelerinin bir sentezini oluşturur ve bunu bir oyun şeklinde okura sunar.

23. VLADİMİR NABOKOV- LOLİTA (1955)
Rus yazar Nabokov, artık bir ikon haline gelen Lolita isimli eserinde bir alimin cinsel takıntısını, annesinin ona olan tutkusuyla daha da karmaşık bir hale getiriyor. Anlatıcı bir pedofil gibi görünebilir ama kullandığı kusursuz dil görmezden gelinemez.

22. TONİ MORRİSON – SEVİLEN (1987)
Amerikan köleliğinin en karanlık sırlarını anlatan Sevilen’de, çocuklarını alıp kölelikten kaçmak isteyen bir kadının öyküsü anlatılıyor.

21. JOHN STEİNBECK – GAZAP ÜZÜMLERİ (1962)
John Stenbeck, Pulitzer ödülü aldığı bu başyapıtında 1930’larda Amerika’da gelişen ekonomik krizi ve insanlığın kriz karşısındaki çaresizliğini işler.

20. MİLAN KUNDERA – VAR OLMANIN DAYANILMAZ HAFİFLİĞİ (1983)
Yayınlandığı tarihte klasikler arasına girmeyi başaran bu eşsiz eserde Kundera, tepki ile tepkisizliği, kararlılık ile kararsızlığı aynı kefelerde tartışıyor. Çekoslavakya’nın Sovyetler tarafından işgal edilişinin yanı sıra, önyargıların kararsızlığa nasıl dönüştüğü gibi konular, kitabın içeriğini oluşturuyor.

19. JEAN PAUL SARTRE – BULANTI (1938)
Varoluşçu düşüncenin temeli olarak kabul edilen kitap, yazarın ilk eseridir. Günlük şeklinde yazılan kitapta bireylerin kökten özgür olması vurgulanır.

18. MARK TWAİN – HUCKLEBERRY FİNN’İN MACERALARI (1884)
Huckleberry ve Tom Sawyer’in birbirinden ilginç maceralarını konu alan kitap, son derece eğlenceli bir çocuk kitabıdır.

17. ARTHUR CONAN DOYLE – BASKERVİLLE’LERİN KÖPEĞİ (1902)
Dedektif Sherlock Holmes’ün maceralarından birinin işlendiği kitapta, Holmes’ün zekası ve olayları çözme yeteneği bir kez daha okurları etkilemeyi başarıyor.

16. F. SCOTT FİTZGERALD – MUHTEŞEM GATSBY (1925)
İrlandalı yazar bu kitabında gizemli bir milyonerin, bir kadına olan sevgisini ve bu sevginin onu nasıl bir belaya soktuğunu anlatıyor. Ayrıca kitapta “Amerikan rüyası” kavramı yoğun bir şekilde eleştirilir.

15. VİCTOR HUGO – SEFİLLER (1862)
Fransız yazarın ölümsüz eseri Sefiller, tarihi bir roman niteliğindedir. Bir somun ekmek çaldığı için hapse giren eski bir mahkumun mücadelesini konu alan kitapta, yoksulluk ve bilgisizlik kavramları işlenir.

tüm zamanların en iyi 40 romanı

14. GEORGES PEREC – YAŞAM KULLANMA KILAVUZU (1978)
Yazım aşamasının on yılı bulduğu, okumanın saatler alacağı bu kitapta herkes kendine göre bir şeyler bulabilir.

13. MARY SHELLEY – FRANKENSTEİN (1818)
Yazar bu kitabı 19 yaşındayken kaleme almış. Kitapta, bir bilim insanının cesetleri toplayıp yeni bir beden oluşturmaya çalışması, fakat ortaya çıkan canlının trajik sonuçlara yol açması anlatılıyor.

12. JAMES JOYCE – ULYSSES (1922)
İrlandalı yazarın modernist başyapıtı Ulysses, hayatın tüm gerçekliğini mizahi bir anlatımla okuyucuya sunuyor. Kitabın İngiliz edebiyatındaki en uzun cümlelerden oluştuğu söyleniyor.

11. GUSTAV FLAUBERT – MADAM BOVARY (1856)
19. yüzyılda yaşayan bir Fransız kadının iç dünyasını kusursuz bir şekilde anlatan roman, pek çok edebiyat çevresi tarafından “şimdiye kadar yazılmış en iyi roman” olarak kabul ediliyor.

10. GEORGE ORWELL – 1884 (1949)
Kitaptaki Big Brother karakteri pek çok televizyon programına ilham kaynağı olmuştur. Distopik bir dünyada geçen kitap, kült eserler arasında yerini almıştır.

9. CHARLES DİCKENS – DAVİD COPPERFİELD (1850)
İngiliz yazarın yarı otobiyografik romanında, yazarın gözlemleme yeteneği o dönemdeki sosyal kötülükleri ve alt sınıfın mücadelesini kusursuz bir şekilde anlatmasını sağlar.

8. DANİEL DEFOE – ROBİNSON CRUSOE (1719)
Daha çok siyasi yazılar yazan Daniel Defoe, Robinson Crusoe’nin gördüğü büyük ilgiden sonra edebi eserler yazmaya başlamıştır.

7. JANE AUSTEN – GURUR VE ÖNYARGI (1813)
Bir yanda akıllı, iyi niyetli ve kültürlü Elizabeth Bennet, diğer yanda ise gururlu ve kibirli Darcy.. Taşradan gelen Elizabeth ile soylu Darcy’nin çatışmalarını konu alan kitabın çevrilen filmleri de büyük ilgi görmüştür.

6. MİGUEL DE CERVANTES – DON KİŞOT (1605)
Şövalye kitaplarına karşı bir zaafı olan Don Kişot’un gördüğü her şeyi okuduklarına benzetmesini konu alan son derece traji komik bir kitaptır.

5. VİRGİNİA WOOLF – MRS. DALLOWAY (1925)
İngiliz feminist yazar Virginia Woolf’un en bilinen kitabı Mrs. Dalloway, bilinç akışı tekniğinin en güzel örneklerini verir.

4. CHARLOTTE BRONTË – JANE EYRE (1847)
Victoria Dönemi’nde ayrı sosyal sınıflara ait iki kişinin aşkını konu alan kitap, yazarın en çok okunan kitabıdır.

3. MARCEL PROUST – KAYIP ZAMANIN İZİNDE (1908)
Edebiyatta en çok rağbet gören kitaplardan biri olan Kayıp Zamanın İzinde, yedi ciltten oluşan otobiyografik bir kitaptır.

2. LEO TOLSTOY – ANNA KARENİNA (1878)
Bir zina öyküsünü konu alan kitap, masalsı bir dille yazılmıştır. William Faulkner, Anna Karenina kitabı için “şimdiye kadar yazılmış en iyi roman” ifadesini kullanmıştır.

1. J.R.R. TOLKİEN – YÜZÜKLERİN EFENDİSİ (1954-55)
Tüylü parmaklı hobbit Frodo, Tolkein’in destansı üçlemesinde lanetli bir halkayı yok ederek dünyayı karanlık güçlerden korumak için evden ayrılır. Kaybolan mücevheratı arayan fantastik yaratıkların bu masalı, tüm dünyada bir “şaheser” olarak görüldü.