Yardım! Megabus seyahatimi iptal etti ancak rezervasyon ücretini bana iade etmeyecek.

çavuş

Aktif Üye
Sevgili Tripped Up,

3 Ekim 2022'de, Şükran Günü'nden sonraki yoğun Pazar günü için Megabus otobüsünde bir koltuk ayırdım ve Philadelphia'daki ailemi ziyaret ettikten sonra Boston'a döndüm. 3,99$ rezervasyon ücretiyle toplam tutar 53,98$ oldu. 26 Ekim'de Megabus'tan “program değişikliği nedeniyle” geziyi iptal eden ve para iadesi sözü veren bir e-posta aldım. Ama sadece 49,99$ aldım. Birkaç ayda bir 3,99 dolarımın geri ödenmesini talep eden yazılar yazdım, ancak neredeyse bir yıl sonra Danielle adlı bir temsilci yanıt yazıp hizmet ücretinin iade edilmediğini açıklayana kadar yanıt alamadım. İptal etmem veya yeniden rezervasyon yapmam halinde bir şirketin neden ücret kesintisi yapacağını anlıyorum, ancak bu onların kararıydı. Yardım edebilir misin? Gabriel, Boston

Sevgili Gabriel,

Bunlar, tipik Tripped Up ücretiyle karşılaştırıldığında küçük patatesler olabilir, ancak hiç kimse onlara 3,99 $ ödemek zorunda kalmaktan ve şirketlerin kârlılığını artırmak için keyfi olarak tasarlanmış görünen ücretlerden hoşlanmaz. Bu sinir bozucu durumda, parasını ödediğiniz hizmeti bile alamadınız ve yine de hizmet bedelini ödediniz. 4 doların altındaki bu projeye gösterdiğiniz çaba göz önüne alındığında, paradan çok prensiplere önem verdiğinizi tahmin ediyorum.

Megabus'a ulaştığımda, Megabus ve ana şirketi Coach USA'nın sözcüsü Meghan O'Hare, talebinizi görüşmek veya hizmet ücretini iade etmek konusunda isteksizdi. Bir e-postada “Maalesef müşterilerle olan etkileşimlerin ayrıntıları hakkında yorum yapmıyoruz” diye yazdı.

Şans eseri, bana ilettiğiniz büyük ölçüde tek sayfalık e-posta dizisi sayesinde ayrıntılara sahibiz. Kasım 2022 ile Eylül 2023 arasında dört e-posta gönderdikten sonra nihayet 22 Eylül'de, ABD Ulaştırma Bakanlığı'na “resmi bir şikayette bulunmakla” tehdit ettiğinizden bir gün sonra Megabus'tan bir yanıt aldınız. (İyi hareket!)

Müşteri destek ekibinin bir üyesi olan Danielle, “3,99 ABD doları tutarındaki rezervasyon ücreti, web sitemizdeki Şartlar ve Koşullarımızı kabul ederek kabul ettiğiniz bir rezervasyonun tamamlanmasıyla ilişkili iade edilemez bir ücrettir” diye yazdı. “Maalesef bu tutar iade toplamına eklenmeyecektir.”

Bunun şirket politikası olduğunu doğrulamak ve hizmet ücretinin gerçekte ne için kullanıldığını sormak için Bayan O'Hare'e yanıt yazdığımda yanıt vermedi.

Sonuçta Ulaştırma Bakanlığı'na şikayette bulunmadınız çünkü kurumla iletişime geçtiğinizde oradaki bir yetkili, görünüşe göre iptal edilen şehirlerarası otobüs seferleri için para iadesi gerektirmeyen federal düzenlemelere dikkat çekti. (Biden yönetiminin, havayollarının ve seyahat acentelerinin “ücret ve tarife bilgileri ilk kez verildiğinde” ücretleri açıklamasını gerektiren son duyurusu, otobüs yolculuğu için geçerli değil. Megabus ve rakipleri yalnızca rezervasyon sürecinin sonlarında ücret talep ediyor.)

Bu nedenle elimizde, “rezervasyonunuzla ilişkili idari ücretleri karşılamak için” tahsil edilen “3,99 $ tutarında iade edilemez rezervasyon ücretinden” bahseden ve bir müşterinin rezervasyonunu değiştirmesi durumunda bu ücretin iade edilmeyeceğini belirten Megabus'un hüküm ve koşulları kaldı. rezervasyon gerçeği, tekrar ücretlendirildi. Şirketin kendisi bir seyahati iptal ederse ücrete ne olacağından bahsedilmiyor.

Baltimore'daki Maryland Üniversitesi'nde tüketici hukuku profesörü olan Jeff Sovern bana bir e-postada şunları söyledi: “Sözleşme belirsizse, belirsizlik, sözleşmeyi kabul eden tarafın – bu durumda tüketicinin – yararına yorumlanacaktır. ” Ancak şunu ekledi: “Mahkemenin bu yorumu kabul edip etmeyeceğini bilmiyorum.” Megabus'u 3,99 dolara mahkemeye çıkarmak, zaten tuhaf olan araştırmanızı yel değirmeni rekabetinin o alanına dönüştürebilir.

Kâr amacı gütmeyen kuruluşu Elliott Advocacy aracılığıyla birçok gezgine yardım eden tüketici savunucusu Chris Elliott, benzer durumdaki tüketiciler için daha kolay bir çözüm önerdi: kredi kartı ters ibraz. “Bankalar bu tür saçmalıklardan dolayı kendilerini kötü hissediyor” diye yazdı. (Ters ibrazların genellikle 60 ila 120 gün içinde başlatılması gerektiğinden, bu tavsiye sizden çok başkaları için geçerlidir.)

Peki Megabus, bir hizmet sunmayarak müşterisini rahatsız ediyorsa neden yönetim ücretini kessin ki?

Sanırım ilk etapta rotayı planlamanın ve muhtemelen kredi kartı siparişinizi işleme koymanın da bir maliyeti olduğunu iddia edebilirsiniz. Ama bunun sizin sorununuz olduğunu görmek zor.

İş modeli rezervasyon ücretlerini temel alan şirketler bile çoğu zaman hizmetin sağlanmaması durumunda bu ücretleri iade etme sözü veriyor. Hem Ticketmaster hem de Broadway.com kendi hüküm ve koşullarında bir konser, etkinlik veya gösterinin iptal edilmesi durumunda bu ücretleri iade edeceklerini belirtmektedir.

Megabus'un ana rakiplerinden en az ikisi stok yenileme ücreti talep ediyor. Greyhound'un sahibi olan Flixbus, şart ve koşullarına göre “tüm ücretler dahil olmak üzere bilet fiyatının/fiyatlarının tamamını” sağlıyor.

Trailways'in hüküm ve koşulları belirsizdir. Ancak Trailways.com'un (Trailways'in biletleme ve satış platformu) başkanı Alex Berardi bana, bir seyahatin yolcuların hatası olmaksızın iptal edilmesi durumunda “Paralarını geri alacağız ve buna ücret de dahil” dedi.

“Bu sadece iyi bir müşteri hizmeti” dedi ve Trailways havayollarının seyahatlerinin yüzde 0,75'inden azının iptal edildiğini, bunların yarısından fazlasının hava koşulları nedeniyle iptal edildiğini ekledi.

Bay Berardi ayrıca, iki şirket arasında yapılan bir anlaşma yoluyla Megabus koltuklarını Trailways.com üzerinden rezerve edebileceğinizi ve Trailways'in şart ve koşulları tarafından korunduğunu belirtti.

Merak ediyorsanız söyleyeyim, Amtrak rezervasyon ücreti almıyor. Ulaştırma Departmanı, bir uçuşu iptal etmeleri halinde “bilet ücretini ve/veya ilgili ücretleri” iade etmelerini açıkça talep ettiğinden, havayollarının taşıma konusundaki labirent koşullarını araştırmaya gerek yok.

Bilin bakalım hizmet ücretlerini başka kim geri ödüyor? Büyük Britanya'da Megabus. 2019 yılından bu yana farklı mülkiyette olan şirket, kendi şart ve koşullarına göre uygun alternatif ulaşım sağlayamadığı takdirde “ücret ve işlem ücretlerini iade edecek”.

Gabriel, bana Megabus seyahatini iptal ettiğinde Philadelphia'dan Boston'a otobüs ve tren ücretlerinin arttığını söylemiştin.

Şans eseri, esnek bir çalışma programı Salı günü ayrılmanıza ve Philadelphia'dan 5.000 mil değerinde (2022 Points Guy incelemesine göre yaklaşık 65 dolar değerinde) bir JetBlue uçuşuyla uçmanıza ve 0,60 ABD doları tutarında 5 dolarlık bir ücret karşılığında geri dönmenize olanak sağladı. Bunu toplarsanız, 3,99 dolarlık kayıp Megabus ücretini de eklerseniz yaklaşık 25 dolar elde edersiniz.

Siz de benim gibiyseniz, Pazar gününden Salı gününe kadar akrabalarınızdan aldığınız Şükran Günü artıklarını yiyerek kayıplarınızı kolayca telafi edebilirsiniz. Yani Megabus'a asıl kızması gereken onlar.

Yanlış giden en uygun seyahat planıyla ilgili tavsiyeye ihtiyacınız varsa, TrippedUp@Haber'a e-posta gönderin.

Haberler Travel'ı takip edin
Şu tarihte: instagram, heyecan Ve Facebook. Ve Haftalık Travel Dispatch bültenimize kaydolun Daha akıllıca seyahat etmek için uzman ipuçları almak ve bir sonraki tatiliniz için ilham almak için.