Yeni yıl kararlarını uygulamanın 5 yolu

çavuş

Aktif Üye
Yeni yılda çoklukla sağlıklı beslenmeye, kilo vermeye, sigarayı bırakmaya, spora başlamaya hatta bizi mutsuz eden ögeleri hayatımızdan çıkartmaya karar veririz. Fakat bir süre daha sonra ne yazık ki bunların birçoklarını gerçekleştiremeyiz. Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Derya Uludüz, ‘‘Aldığınız kararları istikrarlı bir biçimde sürdürmeniz güç olsa da gerçekleştirmeniz imkansız değil” dedi ve bu hususta şu açıklamaları yaptı…


Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Derya Uludüz


Hep sıfır noktasına muhtaçlık duyarız

İnsanoğlu için başlayan her yeni gün, yeni bir iş, yeni evlilik ve daha birfazlaca şey sıfır noktasıdır. Her başlangıcı ömrümüzün bundan daha sonraki devrinin miladı kabul ederiz ve her yeni yıl, bir sıfır noktasıdır. Pak bir sayfa açabilmek, kendimizin bir üst modelini oluşturabilmek için daima bir sıfır noktasına muhtaçlık duyarız. Hatta mevcut ömrümüzü top yekün değiştirmeye o kadar odaklanırız ki, güya yeni yıl geldiğinde kendimizden bir öbür insan çıkaracağımıza şartsız inanırız. Her yeni yıl başlangıcında birebir döngünün içerisinde buluruz kendimizi. Aldığımız kararları da çoklukla bir süre daha sonra hayata geçirmeyi başaramayız.


Başlangıçları alışkanlığa dönüştürmeliyiz

Beynin ömrümüz boyunca değişme yeteneğine nöroplastisite diyoruz. Kendi kendini yöneten nöroplastisite, olumlu alışkanlıklar edinmek için beynimizi kasıtlı olarak yapılandırmamızdır. Alışkanlık yaratmak belirli bir surece yayılır. Yani bir günde kendinizin daha zayıf, daha akıllı, daha çevik bir üst versiyonunu yaratamazsınız, bunun için nizamlı olarak yenidenlanan birtakım alışkanlıkları ömrünüze dahil etmeniz gerekir. Duyusal hudut sisteminiz zevk almaya programlıdır. Diyet yapmak size zevk vermez, sigarayı bırakmak sizin için çok zorlayıcı ve zevksiz olabilir ya da her gün sabah erkenden kalkıp spor yapmaktan zevk almayabilirsiniz fakat alışkanlık kazanmak aşikâr bir müddetç ister. Bu yüzden yeni yıla girerken yeni başlangıçlar için kendinizi programlarsınız. Bu başlangıçları alışkanlığa dönüştürmek için kâfi azim ve sabrı gösterdiğinizde sonuca yaklaşırsınız. Yeni yıl kararlarını gerçekleştirmek imkansız değildir. Bahtınızı artırmak için şu adımları takip edebilirsiniz…


İŞTE AMAÇLARINIZA ULAŞMANIZI SAĞLAYACAK İPUÇLARI

1-sebebini bilin


Yeni yılda evvela aldığınız kararların sebebini bilin. Örneğin; kilo vermek size kendinizi daha mı yeterli hissettirecek, sıhhatinizi olumlu mu etkileyecek bunun sebebini bilin ve aklınızda tutun. Sigarayı bırakacaksanız yeni yılda bu daha sağlıklı bir vücuda sahip olmanızı mı sağlayacak, sigara için harcadığınız paradan tasarruf etmenizi mi sağlayacak bunun sebebini bilin. sebebini bilmek size motivasyon sağlar.

2-Hedeflerinizi hep sıradan tutun

Yeni yıla girerken ucu açık sayısız karar almaktansa bir iki maksada odaklanın. Örneğin; sizi mutsuz eden işten ayrılıp, kıymetinizin daha fazla karşılığını bulacağı yeni bir işe başlamak maksadınız olabilir.

3-Mutlaka gerçekçi maksatlara odaklanın

Geçmiş tecrübelerinizi de göz önünde bulundurarak daha gerçekçi maksatlar belirleyin. Şayet maaşlı çalışan biriyseniz, bir anda varlıklı olmayı hedeflemek fazlaca da gerçekçi bir amaç sayılmayacaktır.

4-Planlı ilerleyin

Hedefinizi planlayın. Amacınıza yönelik planlamaları adım adım yaparak ilerlemeniz sizi varmak istediğiniz noktaya daha çabuk ulaştıracaktır.

5-Asla pes etmeyin

Unutmayın sizi öldürmeyen şey güçlendirir. Şayet planlarınızı gerçekçi fiyat ve sabırla ilerlerseniz eninde sonunda muvaffakiyet kaçınılmaz olacaktır. Fakat hiç bir muvaffakiyet kolay yoldan kazanılmaz. Birinci mağlubiyette asla pes etmeyin, kimi vakit kaybetmek bize kusurlarımızın neler olduğunu görme fırsatı verir. Yanlışlarınızı görüp düzelterek yolunuza tekrar devam edin.


YENİ YIL BEYNİMİZİ NASIL TESİRLER?

1-Şenlik ruhu


Geceyi aydınlatan ışıklar, bir masa etrafında toplanan beşerler, ikram almanın ve ikram vermenin coşkusu, süslemeler ve yeni bir başlangıç yapmanın heyecanı özetlemek gerekirsesı şenlikli hissetmek bedende dopamin ve serotonin düzeylerini yükseltir. İkram vermek de dopamin ve endorfinlerin salınımına yol açar. Yani bizi memnun eder.

2-Stres

Herkes için yeni yıl şenlikli bir vakit dilimi olmayabilir. İşleri yetiştirmenin telaşı, uygun hediyeyi bulamamanın kederi birden fazla insanı gerilime sokar. Gerilim, adrenalin ve kortizolün otomatik olarak salınmasıyla bedeninizde fizikî bir reaksiyon gösterebilir. Ayrıca, kortizolün hipokampus üzerinde derin bir etkisi olduğu gösterilmiştir, bu da hafızanızı ve fazlacalu misyon yeteneğinizi azaltabilir.

3-Sevdiklerimizle bağ kurmak

Oksitosin aslında bir manada “sarılma hormonu”dur. Yılbaşı yemeğinde ailenizle ve sevdiklerinizle tıpkı masanın etrafında toplanıp bir ortada olduğunuzda oksitosin hormonu ön plana çıkar ve sevdiğiniz, güvendiğiniz şahıslarla çevrili olduğunuzda aldığınız o sıcak duyguyu açıklamaya yardımcı olabilir.